Java eğitimi araştırması
Research on java education
  1. Tez No: 84343
  2. Yazar: TURHAN GANİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN ALSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Kontrol Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET İnternet bütün dünyada inanılmaz bir hızla yayılmakta ve gelişmektedir. Bu hızlı gelişmenin paralelinde de, WEB sayfalarının sayısı ve kalitesi artmaktadır. Oluşan bu sınırsız İnternet dünyasında yerini almak isteyen kişiler, kurumlar, en önemlisi de WEB sayfası tasarımcı ve programcıları için büyük bir yarış vardır. Yarışın büyük olması; tasarımcılara daha hızlı, güvenli ve güzel WEB sayfaları hazırlamalarım gerektirir. Programcılar statik HTML (Hypertext Markup Language) WEB sayfası tasarımının dışına çıkarak İnternet' te etkileşimli programlar yazmaya yöneldiler. Bu iş içinde bazı firmalar İnternet üzerinde uygulama geliştirecek programlama dilleri geliştirdiler. Geliştirlen WEB dilleri içinde en yaygın ve en güvenlisi olarak nitelendirilen JAVA ortaya çıktı. JAVA WEB üzerinde karşılaşılacak bir çok problemleri çözen bir WEB dilidir. JAVA yavaş telefon hatları üzerinde oldukça hızlı yüklenebilecek uygulamalar geliştirebilir. Ayrıca güçlü güvenlik yapısı sayesinde; uygulamanın koştuğu makinada izin verilmeyen herhangi bir kaynağa ulaşmasını engeller. Bir başka özelliği ise platformdan bağımsız yapısı sayesinde, aynı program bir PC, bir MAC ve hatta bir UNIX makina üzerinde çalıştırılabilir. Yukarıda ki açıklamaların sonucunda ve ayrıca İnternet' e olan yakın ilgimden dolayı tez konusu olarak JAVA yi seçmeye karar verdim. Tez bir ders notu şeklinde hazırlanacaktır. Visual Java eğitimine başlamadan, daha önceden katılımcıların bilmesi gerekli konular ele alınacak ve kısa bir temel giriş yapılacaktır ayrıca da yardımcı olabilecek kitaplar sunulacaktır. Daha sonrada Visual Java temel bölümlere ayrılarak, her bölümün başlangıcında ön şartlar, kısa bölüm özeti, öğrenilecekler ve konu verilecektir. Her bölümün sonunda, gerekirse bölüm içersinde konuyla ilgili örnek uygulamalar yer alacaktır. Eğitim, verilen bilgilerin ne kadarının katılımcılar tarafından algılandığını ölçmeyi de içerdiği için tez sonunda çoktan seçmeli ve kısa cevaplı bir sınav eklenecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The World Wide Web (WWW) has taken the world by storm. Because of this storm, the number of WEB pages and the quality of them is increasing very fast. There is a big competition between people, firms and especially WEB designers who wants to get a place in this Internet world. This competition for audience share has forced WEB-page designers to be faster, more secure and more spectacle in how they design their pages. Programmers intend to design interactive pages instead of static HTML (Hypertext Markup Language) pages. Some firms started to develop Internet Programming Languages. Java has been created as a most common and secure Internet Programming Language. Java is a solution for the problems which can be faced while writing applications for WEB. Fast applications that loaded by the slow communication lines can be created by the help of Java Programming Language. Because of its strong security structure; it is not allowed to reach a source without appropriate permission. Another feature of Java is that it is platform independent. The same application can be run on a PC, a MAC and even an UNIX machine. The reason why I decided to prepare a thesis on Java is that I am very closely interested in internet world. The thesis will be prepared as teaching notes. Before starting Java classes, pre-requirements of the attendants will be defined, a short summary and the related books will be given. Then Java will be divided into chapters; pre-requirements, short summary and examples will be described for each chapter. Education contains to measure how much the attendants get the given subject, therefore a multi-choice test exam will be prepared at the end of thesis.