Kronik myeloproliferatif hastalıklarda JAK2 allel yükünün klinik sonuçlarla ilişkisi
Chronic myeloproliferative diseases relationship of JAK2 allel load with clinical outcomes
  1. Tez No: 843448
  2. Yazar: HATİCE TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA CERAN, DR. ABDURREZZAK YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
AMAÇ: Polisitemi vera (PV), esansiyel trombositemi (ET) ve primer miyelofibrozis (PMF) içinde barındıran kronik miyeloproliferatif hastalıklar (KMPH), klonal proliferasyon özelliği gösteren BCR-ABL negatif myeloid seri bozukluğudur (1). Son yıllarda yapılan araştırmalar Janus Kinaz 2 geni (JAK2) geni tanımlandıktan sonra allel yükünden ziyade pozitif olmasının organomegali, hemogram belirteçleri (platelet, hemoglobin, lökosit, hematokrit), sitoredüktif tedavi uygulamaları, kardiyovasküler risk ve tromboz ile ilişkisi araştırmaya çalışılmıştır. Biz de bu çalışmamızda BCR-ABL negatif KMPH'lerde JAK2 geni allel yükünün splenomegali, tromboz, kanama, ek maligniteler, komorbid hastalıklar, hipertansiyon, vazomotor semptomlar, sitoredüktif tedavi oranına etkisi, kemik iliği lif artışı, mortalite oranına ve hemogram parametrelerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmamızda 2005-2023 yılları arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi (Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesi'nde 2005 yılından beri izlemde olup takibine Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde devam edilenler ve Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde yeni tanı alanlar) Hematoloji polikliniğine başvurmuş tanı kriterleri 2016 Dünya Sağlık Örgütü ölçütlerini karşılayan ET, PV ve PMF tanılı hastalar dahil edildi. ÇalışmamIz 198 ET (%57,6), 126 PV (%36,6), 20 (%5,8) PMF tanılı hastayı kapsamaktadır. JAK2 V617F mutasyon analizi RT-PCR (gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu) yöntemiyle yapıldı. Veriler SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Science) programı ile bilgisayar ortamına aktarıldı. Sürekli değişkenler ET, PV ve PMF tanılı hastalar arasındaki karşılaştırmalarında Kruskal Wallis Varyans Analizi kullanıldı. Farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığı Kruskal Wallis Çoklu karşılaştırma testi ile incelendi. JAK2 değerlerinin grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U test ve Kruskal Wallis Varyans Analizi kullanıldı. Nominal değişkenlerin grup karşılaştırmalarında (çapraz tablolarda) Ki-Kare/Fisher's Exact test kullanıldı. 13 Bulgular: Çalışmamıza JAK2 pozitif 251, JAK2 negatif 93 olmak üzere 344 hasta dahil edildi. Hastaların %57.6'sı ET, %36.6'sı PV ve %5.8'i PMF tanılıydı. ET hastalarında JAK2 pozitif olan hastaların oranı %61.1, PV tanılı hastaların JAK2 pozitif oranı % 95.2, PMF hastalarının JAK2 pozitif oranı % 50'ydi. Hastaların %46.5'i (160) erkek hasta,53.5'i (184) kadın hastaydı. Hastaların yaş ortalaması 61.52±15.01 yıl olup minimum hasta yaşı 22 maksimum 92 yaşındaydı. Hastaların %57.6'sinin ilk tanısı ET, %36.6'sının PV ve %5.8'ini MF oluşturmaktaydı. Hastaların takip süresi ortalaması 50.72±48.42 ay takip süresi medyanı 36 aydı. Hastaların minimum takip süresi 1 ay maksimum takip süresi 240 aydı. Hastaların Charlson indeksi medyan değeri“3”idi. Hastaların %23.5'inin sigara kullandığı saptandı. Esansiyel trombositoz ve polisitemi vera hastalarında JAK2 yüküyle splenomegali bulgusu, white blood cell: beyaz kan hücresi (WBC), laktat dehidrogenez (LDH) değerinde pozitif korelasyon görüldü Esansiyel trombositoz, polisitemi vera ve düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) arasında anlamlı bir ilişki bulundu. JAK2 yükünün artmasıyla yaş ve Charlson komorbidite indeksi arasında pozitif korelasyon görüldü. Sonuçlar: JAK2 mutasyonu tanımlandıktan sonra KMPH hastalarını anlama ve yönetmede büyük bir yol kat edilmiştir. Çalışmamızın amacı da JAK2'nin bir cut off değerini bularak klinik ve laboratuvara nasıl yansıdığını incelemek ve bundan sonra tanı alacak hastalara ön görüde bulunarak hasta yönetimine katkı sağlamak olup daha büyük örneklem veya çok merkezli yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Polycythemia vera (PV), essential thrombocythemia (ET), and primary myelofibrosis (PMF) are chronic myeloproliferative disorders (CMPDs) that exhibit clonal proliferation, characterized by BCR-ABL negative myeloid lineage abnormalities (1). In recent years, studies have focused on the relationship between the presence of the JAK2 gene, rather than its allele burden, and organomegaly, hematologic markers (platelet count, hemoglobin, leukocyte count, hematocrit), cytoreductive therapy applications, cardiovascular risk, and thrombosis after the identification of the JAK2 gene. In our study, we aimed to investigate the impact of the JAK2 gene allele burden on splenomegaly, thrombosis, bleeding, secondary malignancies, comorbid conditions, hypertension, vasomotor symptoms, the rate of cytoreductive therapy, bone marrow fibrosis, mortality rate, and hematologic parameters in BCR-ABL negative chronic myeloproliferative disorders (CMPDs). Materials and methods: In this study, patients who presented to the Hematology Clinic at Ankara Bilkent City Hospital between 2005 and 2023, including those who had been previously followed up at Ankara Numune Training and Research Hospital since 2005 and continued their follow-up at Ankara Bilkent City Hospital, as well as newly diagnosed cases at Ankara Bilkent City Hospital, were included if they met the diagnostic criteria for essential thrombocythemia (ET), polycythemia vera (PV), or primary myelofibrosis (PMF) according to the 2016 World Health Organization criteria. Our study included 198 patients diagnosed with essential thrombocythemia (ET) (%57,6), 126 with polycythemia vera (PV) (%36,6), and 20 with primary myelofibrosis (PMF) (%5,8). JAK2 V617F mutation analysis was performed using the real-time polymerase chain reaction (RT-PCR) method. The data were transferred to a computerized environment using SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Science) software. Kruskal-Wallis Variance Analysis was used for comparisons among patients with the initial diagnoses of ET, PV, and MF in terms of continuous variables. The source of the difference was examined using the Kruskal-Wallis multiple comparison test. Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis Variance Analysis were used for group comparisons of JAK2 values. The Chi- 15 square/Fisher's Exact test was used for group comparisons of nominal variables (in cross-tabulations). Results: We included a total of 344 patients in our study, with 251 being JAK2 positive and 93 JAK2 negative. Among the patients, 57.6% were diagnosed with ET, 36.6% with PV, and 5.8% with MF. The percentage of JAK2-positive patients in ET (Essential Thrombocythemia) was 61.1%, in PV (Polycythemia Vera) diagnosed patients it was 95.2%, and in MF (Myelofibrosis) patients, the JAK2- positive rate was 50%. Of the patients, 46.5% (160) were male patients, and 53.5% (184) were female patients. The average age of the patients was 61.52 ± 15.01 years, with a minimum age of 22 and a maximum age of 92 years. 57.6% of the patients were initially diagnosed with ET, 36.6% with PV, and 5.8% with MF. The average follow-up duration for the patients was 50.72 ± 48.42 months, with a median follow- up duration of 36 months (patients were followed for an average of 54.6 months). The minimum follow-up duration for patients was 1 month, and the maximum follow-up duration was 240 months. "The median value of Charlson Index for the patients was '3'. It was determined that 23.5% of the patients were smokers. Positive correlations were observed between JAK2 burden and splenomegaly findings, WBC (White Blood Cell) count, and LDH (Lactate Dehydrogenase) value in essential thrombocythemia and polycythemia vera patients. Significant relationships were found between essential thrombocythemia, polycythemia vera, and LDL (Low- Density Lipoprotein). An increase in JAK2 burden was observed to have a positive correlation with age and Charlson comorbidity index. Conclusion: After the identification of the JAK2 mutant gene, significant progress has been made in understanding and managing patients with chronic myeloproliferative disorders. The aim of our study was to find a cut-off value for JAK2 and examine how it translates into clinical and laboratory settings. Our goal was to contribute to patient management by providing insights for future patients' diagnoses and to anticipate their needs. Larger sample sizes and multicenter studies are needed for further research in this area.