İşari tefsirlerde insan
Human in ishari tafsir
  1. Tez No: 843447
  2. Yazar: HAMZA CAVLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kur'ân-ı Kerim anlaşılmak için Allah tarafından insanlara gönderilmiştir. Arap dilini bilen herkes lafzi olarak ayetleri anlayabilir. Ancak sadece lafzen ve zâhiren bilmek Kur'ân'ı tam anlamıyla bilmek anlamına gelmemektedir. Bu yüzden Kur'ân'daki ayetlerin zâhirî manalarının yanında bâtıni, görünmeyen manalarını öğrenmek için işârî/tasavvufî yorumlar yapılmıştır. Kâinatın yaratılışı insan içindir. İnsanın, varlıklar arasında Hakk'ı temsil etmesi onu diğer varlıklardan ayırmaktadır. Allah'ı isim ve sıfatlarıyla en güzel şekilde tanıyan ve tanıtan yine insanoğludur. Bu yüzden Allah insanı en güzel bir şekilde yaratmış, kendisini muhatap almış ve yeryüzünde halife olabilecek konumda yaratmıştır. Kur'ân-ı Kerim de insana gönderilmiş ilahi bir kaynaktır. Kur'ân'ın muhatabı insan olması hasebiyle işârî/tasavvufî tefsirlerin de de insan konusu önemli bir yer teşkil etmektedir. Biz de İşârî Tefsirlerde İnsan konusunu araştırmak için bu çalışmayı ele alacağız.
Özet (Çeviri)
The Holy Quran was sent to people by Allah to be understood. Anyone who knows the Arabic language can understand the verses literally. However, knowing only the literal and apparent meaning of the Qur'an does not mean knowing it completely. For this reason, Ishari/Sufi interpretations have been made to learn the esoteric, invisible meanings of the verses in the Quran as well as their apparent meanings. The creation of the universe is for humans. The fact that man represents God among beings distinguishes him from other beings. It is human beings who know and introduce Allah in the most beautiful way with His names and attributes. That's why God created man in the most beautiful way, and created him in a position to address himself and be the caliph on earth. The Holy Quran is also a divine source sent to humanity. Since the addressee of the Quran is human, the human subject has an important place in Ishari/Sufi interpretations. We will take up this study to investigate the subject of Human in Ishari Tafsirs.