Machine design and development for the mass production of twisted continuous nanofiber yarn
Kesintisiz bükümlü nanolif ipliklerin seri üretimine yönelik makinenin tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 843494
  2. Yazar: BEHZAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPALBEKİROĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Mechanical Engineering, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez, seri üretime yönelik nanoliflerden iplik üretimine kadar kesintisiz bir makine prototipini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Her şeyden önce nanolif iplik üretimine yönelik çalışmalar yıllara, ülkelere, sınıflara, besleme, büküm ve sarım tipine göre karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ilk defa yardımcı elektrot geometrisi, elektrotlar arası mesafe ve elektrot açısının nanolif şerit üzerine etkisi incelenmiştir. Dördüncü bölümde konveyör içerisine sıralı olarak yerleştirilmiş paralel elektrotlar ile ilk defa sürekli paralellik sağlanmıştır. Beşinci bölümde geliştirilen iğnesiz sistemde ilk defa helezon çapının, hatve uzunluğunun ve kalınlığının nanolif şerit özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Altıncı bölümde nanolif şeritlerin inceltilmesi ve mukavemet kazandırılması için ilk defa yalancı büküm aparatı kullanılmıştır. Yalancı büküm aparatının tipi, açısı ve hızının nanolif şerit özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Yedinci bölümde nanolif şeritlerin çekilmesi için çekim sistemi tasarlanmıştır. Sekizinci bölümde nanolif şeritlerin farklı büküm değerlerinde bükülebilmesi ve sarılabilmesi için büküm-sarım sistemi tasarımı ve kurulumu yapılmıştır. Sonuç olarak nanolif üretiminden iplik üretilene kadar kesintisiz bir makine geliştirilmiştir ve bu makine Elektro-Sirospun olarak isimlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop a continuous machine prototype for mass production of yarn, starting with production of nanofiber. First of all, studies on nanofiber yarn production were analyzed comparatively according to years, countries, classes, feeding, twisting, and winding types. In the third chapter, the effect of auxiliary electrode geometry, distance between electrodes and electrode angle on nanofiber bundle is investigated for the first time. In the fourth chapter, continuous alignment was provided for the first time with the parallel electrodes placed sequentially in the conveyor. In the fifth chapter, the effects of helix diameter, pitch length and thickness on nanofiber bundle properties were investigated for the first time in the needleless system developed. In the sixth chapter, false twisting apparatus was used for the first time to thin the nanofiber bundles and to gain strength. The effects of false twist apparatus type, angle and speed on nanofiber bundle properties were investigated. In the seventh chapter, a drawing system is designed for drawing nanofiber bundles. In the eighth chapter, the twist-winding system design and installation has been made so that nanofiber bundles can be twisted and wound at different twist numbers. As a result, a continuous machine has been developed that encompasses all the stages from nanofiber, and this machine is named as Electro-Sirospun.