Nübüvvetin ispatı bağlamında Hz. Peygamber'in haberî mucizelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the Prophet's news miracles in context of proof of Prophethood
- Tez No: 843499
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ GÜNDOĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam ve Mezhepler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kelâm âlimleri Hz. Peygamber'in gaybtan verdiği haberleri nübüvvetinin delili olarak değerlendirmiştir. Hz. Peygamber'in nübüvvetini ispat etme amacıyla yazılan eserlerde Hz. Peygamber'in gaybtan verdiği haberler aklî mûcizeler başlığı altında, haberî mûcizeler başlığı altında veya bir başlık altında toplanmadan müstakil olarak ele alınmıştır. Bu çalışmada nübüvvetin ispatı bağlamında Hz. Peygamber'in haberî mûcizelerinin özellikleri değerlendirilmiştir. Çalışmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, önemi ve kaynaklarından bahsedilmiştir. Birinci bölümünde nübüvveti ispat çalışmaları hakkında bilgi verilmiş, Hz. Peygamber'in nübüvvetini ispat metotlarından bahsedilerek mûcize ve türleri hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde haberî mûcizelerin geçtiği kaynaklar hakkında bilgi verilmiş, Hz. Peygamber'in haberî mûcizelerinin nübüvvetinin evrenselliğiyle, ümmîliğiyle ilişkisi, Hz. Peygamber'in kâhinden farklı oluşu, haberî mûcizelerin ifade ettiği bilgi ve muhataplarına etkisi hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise Hz. Peygamber'in haberî mûcizeleriyle ilgili rivayetlere yöneltilen eleştiriler kaynağı ve muhtevası açısından sınıflandırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kalam scholars evaluated the news of the prophet about the unseen as evidence of prophethood. In the boks written to prove the prophethood of the prophet, the news about the unseen have been evaluated under different headings. For exam mental miracle, news miracle. In this study, unseen news has been evaluated in the context of proof of prophet. The study consists of an introduction and three parts. In the introduction, the subject, importance, sources of the study are explained. In the first part, information was given aboout the studies prove the propethood. The methods of proving the prophet's prophethood were mentioned. İnformation was given about the miracle and its types. In the second part, information was given about the sources of news miracles. This miracle was associated with the universality of prophethood. The difference between the prophet and the southsayer was evaluated. In the third part, The objections to the prophet's knowledge of the ghayb were classified in terms of their source and content.