Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlere devam eden öğrencilerin fiziksel aktivite ve sportif rekreasyon etkinliklerine katılım durumlarının belirlenmesi' (Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi örneği
Determining the participation status of students attending departments accepting students through special talent examination in physical activity and sports recreati̇on acti̇vi̇ti̇es ( the picture of tokat Gaziosmanpaşa University
  1. Tez No: 843582
  2. Yazar: ÖZAY KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SELİM AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlere devam eden öğrencilerin fiziksel aktivite ve sportif rekreasyon etkinliklerine katılım durumlarının belirlenmesi amacını taşımaktadır. Bu bölümlere devam eden öğrencilerin fiziksel aktivite düzeylerini ve spor etkinliklerine katılım durumlarını belirlemek için anket çalışması, gözlem çalışması, performans ölçümü, röportaj çalışması ve kaynak inceleme çalışması gibi farklı yöntemler kullanılabilir. Anket çalışması, öğrencilerin spor ve fiziksel aktiviteye ne kadar zaman ayırdıklarını, hangi tür aktiviteleri tercih ettiklerini ve neden spor yapmadıklarını sorgulayabilir. Gözlem çalışması, öğrencilerin hangi tür aktivitelere katıldıklarını, ne sıklıkla spor yaptıklarını ve spor yaparken neler yaptıklarını belirleyebilir. Performans ölçümü ise öğrencilerin dayanıklılık, güç, hız, esneklik ve koordinasyon gibi alanlardaki performanslarını belirleyebilir. Röportaj çalışması, öğrencilerin spor ve fiziksel aktiviteye olan tutumlarını ve neden spor yapmadıklarını anlamak için yararlı olabilir. Kaynak inceleme çalışması ise öğrencilerin hangi tür aktivitelere katıldıklarını, ne sıklıkla spor yaptıklarını ve spor yaparken neler yaptıklarını belirleyebilir. Bu çalışma, öğrencilerin fiziksel aktivite ve sportif rekreasyon etkinliklerine katılım düzeylerinin belirlenmesi için farklı yöntemlerin kullanılmasını önermektedir. Bu bilgiler, öğrencilerin sağlıklı yaşam tarzı benimsemelerine yardımcı olabilecek önemli bir veri kaynağı olabilir. Ayrıca, bu çalışma sonuçları, okulların spor ve fiziksel aktivite programları için önemli bir referans noktası olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the participation status of students attending departments that admit students through special talent exams in physical activity and sport recreational activities. Various methods such as survey, observation, performance measurement, interview, and literature review can be used to determine the physical activity levels and participation status of these students in sports activities. A survey can inquire how much time students allocate to sports and physical activity, what types of activities they prefer, and why they do not participate in sports. Observation can identify the types of activities students participate in, how often they engage in sports, and what they do during sports. Performance measurement can determine students' performance in areas such as endurance, strength, speed, flexibility, and coordination. An interview can be useful to understand students' attitudes towards sports and physical activity and why they do not participate. Literature review can identify the types of activities students participate in, how often they engage in sports, and what they do during sports. This study recommends using different methods to determine students' levels of physical activity and participation in sport recreational activities. This information can be an important data source to help students adopt a healthy lifestyle. Additionally, the study results can serve as an important reference point for schools' sports and physical activity programs.