İnşaat projelerinde yaşanan sorunların beş neden analizi yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the problems experienced in construction projects by five reasons analysis method
  1. Tez No: 843583
  2. Yazar: GÜNEY ESKİGÜLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT SEMİH ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, inşaat sektöründe kök neden analizi yönteminin kullanılmasının önemini ve bu analizin nasıl yapıldığını ele almaktadır. İnşaat projelerinde sıkça karşılaşılan sorunların temel nedenlerini belirlemek ve gelecekte benzer sorunların önlenmesine yardımcı olmak amacıyla kök neden analizi yöntemi uygulanmıştır. İnşaat sektöründe yaşanan sorunların maliyetlere, zaman çizelgelerine, kaliteye ve güvenliğe olumsuz etkilerine değinilmektedir. Bu sorunların yalnızca semptomlarını ele almak yerine, temel nedenlerini belirlemek ve çözüm önerileri sunmak için kök neden analizi yöntemi kullanılmaktadır. projede ortaya çıkan sorunlar belirlenir ve bu sorunlar üzerinde detaylı bir veri toplama süreci gerçekleştirilir. Bu veriler, projenin özelliklerini, ekip üyelerini, kullanılan ekipman ve malzemeleri içerir. Verilerin analizinde istatistiksel yöntemler kullanılarak sorunların temel nedenleri belirlenir. Örnek vakalardan yola çıkarak, maliyet aşımı, zaman aşımı, kalite sorunları ve iletişim eksiklikleri gibi sorunların temel nedenleri ortaya konulmuştur. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, güvenlik, maliyet aşımı, zaman aşımı, kalite sorunları ve iletişim eksiklikleri gibi sorunlara ilişkin öneriler sunulmaktadır. Bu öneriler, güvenlik politikalarının güçlendirilmesi, maliyet kontrol sisteminin iyileştirilmesi, proje zaman planlamasının etkin bir şekilde yapılması, kalite yönetiminin geliştirilmesi ve iletişim ve işbirliğinin güçlendirilmesini içermektedir. Bu çalışma, inşaat sektöründe kök neden analizi yönteminin kullanılmasının projelerde ortaya çıkan sorunların temel nedenlerini belirlemede ve çözüm önerileri sunmada etkili olduğunu göstermektedir. Kök neden analizi, inşaat projelerinin başarıyla tamamlanması ve gelecekteki sorunların önlenmesi için önemli bir araç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the importance of utilizing the root cause analysis method in the construction industry and explores how this analysis is conducted. The root cause analysis method is applied to identify the underlying causes of common problems encountered in construction projects and to assist in preventing similar issues in the future. The study highlights the adverse impacts of problems experienced in the construction sector on costs, timelines, quality, and safety. Rather than merely addressing the symptoms of these problems, the root cause analysis method is employed to determine their fundamental causes and provide solution recommendations. The problems that arise in the project are identified, and a detailed data collection process is conducted, encompassing project characteristics, team members, and the equipment and materials used. Statistical methods are utilized to analyze the data and determine the root causes of the problems. Drawing from exemplary cases, the fundamental causes of issues such as cost overruns, time delays, quality problems, and communication gaps are identified. Based on the obtained results, recommendations are presented to address issues related to safety, cost overruns, time delays, quality problems, and communication gaps. These recommendations involve strengthening safety policies, improving cost control systems, effectively planning project timelines, enhancing quality management, and strengthening communication and collaboration. This study demonstrates the effectiveness of employing the root cause analysis method in identifying the underlying causes of problems in construction projects and providing solution recommendations. Root cause analysis can serve as a crucial tool in successfully completing construction projects and preventing future issues.