Özel yetenek ve öss sınavı ile öğrenci alan öğretmenlik bölümlerinde öğrenim gören öğretmen adaylarının sürekli öfke - öfke tarz özelliklerinin karşılaştırılması
The comparision of the trait anger - anger expression styles of the teacher candidates who study university by special ability / university passing exam
  1. Tez No: 214423
  2. Yazar: BÜLENT OKAN MİÇOOĞULLARI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DİLŞAD EDİŞ MİRZEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalısmanın amacı, Özel yetenek ve ÖSS sınavı ile ögrenci alan ögretmenlik bölümleri ögretmen adaylarının sürekli öfke ? öfke tarz özelliklerinin karsılastırılmasıdır. Arastırmada, genel tarama modellerinden olan iliskisel tarama modeli türlerinden karsılastırmalı model kullanılmıstır. Bu amaçla, Abant zzet Baysal Üniversitesinde 2006-2007 ögretim yılında egitim veren 6 ögretmenlik bölümünden, her bölümden 40 ögrenci olmak üzere toplam 240 ögrenciye ? Sürekli Öfke ? Öfke fade Tarzı Ölçegi? uygulanmıstır. Elde edilen verilerin çözümlenmesi bilgisayar ortamında yapılmıs; betimsel istatistik ve parametrik testlerden olan MANOVA ve ANOVA testleri kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare of the trait anger ? anger expression styles of the students who study university by special ability / university passing exam. In pursuing of this goal, The State Trait Anger Scale (STAS) were administered to 240 undergraduates, which were students at the Abant Izzet Baysal University. Data have been analysed by using SPSS Windows packet programme. Multivariate Variance Analyse (MANOVA) and One Way Variance Analyse (ANOVA) have been carried out on these data. According to results, there was not any significant difference between gender and anger subscales also there was not significant difference between gender and exam type?s common impact on anger subscales (p < .05). When we looked at common impact of gender and education department on anger subscales there was not significant difference too. As a result of relation results between students? departments and anger subscales has found significant differences (p < .01). However, within anger subscales, Physical Education and Mathematics Teaching Departments? students? got meaningful high level scores on trait anger level.