Şekil değiştirebilen dört rotorlu insansız hava aracı tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of transformable four-rotor unmanned aerial vehicle
  1. Tez No: 843608
  2. Yazar: MUSTAFA BURAK GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KORKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Havacılık sektörünün gelişmesiyle, insansız hava araçlarının önemi günümüzde giderek artmaktadır. Sabit kanatlı ve döner kanatlı, birçok insansız hava aracının değişik versiyonları üretilmekte ve akademik çalışmalarda ele alınmaktadır. Son yıllarda döner kanatlı insansız hava araçları İHA olarak adlandırılmakta ve İHA'ların, farklı boyutlardaki modelleri üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. İHA'lar, sivil havacılıkta, bireysel hobi amaçlı, savunma sanayisinde ve arama kurtarmada sıkça kullanılmaktadır. Ekipler tarafından, farklı boyuttaki İHA'lar, saha şartlarına ve ihtiyaca göre tercih edilmektedir. Bu tez çalışması ile sahada yaşanan olumsuzlukların önüne geçecek, ulaşılması zor olan konumlarda geometrisini küçültebilecek, dar alanlarda görüntü alabilecek, şeklini uçuş esnasında isteğe göre değiştirebilecek İHA tasarımı ve prototip imalatı gerçekleştirilmiştir. TRIZ yöntemi, şase ve hareketli kolların tasarımında kullanılmıştır. Hareketli kolların ve şasenin yapısal analizi ANSYS ile yapılmıştır. Matematiksel modelleme ve tüm hesaplamalar ışığında, seçilen İHA bileşenleri ile prototip imalat gerçekleştirilmiştir. Prototip ile uçuş testleri başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of the aviation industry, the importance of unmanned aerial vehicles is increasing today. Different versions of many fixed-wing and rotary-wing unmanned aerial vehicles are produced and discussed in academic studies. In recent years, rotary wing unmanned aerial vehicles are called UAVs, and studies are being carried out on models of UAVs in different sizes. UAVs are frequently used in civil aviation, individual hobby purposes, the defense industry and search and rescue. UAVs of different sizes are preferred by teams depending on field conditions and needs. With this thesis study, a UAV design and prototype manufacturing has been carried out, which will prevent the negativities in the field, reduce its geometry in hard-to-reach locations, take images in narrow areas, and change its shape as desired during flight. TRIZ method was used in the design of the chassis and moving arms. Structural analysis of the moving arms and chassis was made with ANSYS. In the light of mathematical modeling and all calculations, prototype manufacturing was carried out with the selected UAV components. Flight tests with the prototype have been successfully completed.