Genel pediatri polikliniğinde ağrı başvuruları ve hekim yaklaşımı
  1. Tez No: 843645
  2. Yazar: ZEYNEP BÜŞRA AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZEHRA ÖZTEK ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çocuklarda ağrı son derece yaygın bir Ģikayet olup ağrının uygun Ģekilde ele alınması ve yönetilmesi konusunda sadece ülkemizde değil dünya genelinde de eksiklikler bulunmaktadır. Bu çalıĢmada ağrı prevelansını belirlemek, ağrının süresine göre akut ve kronik olarak sınıflandırmak, ağrının yaĢ ve cinsiyetle iliĢkisini ortaya koymak, genel pediatri polikliniğinde hekimlerin ağrıya yaklaĢımını değerlendirmek, takipte ağrı sağaltım durumunu belirlemek amaçlanmıĢtır. Gereç ve Yöntem: ÇalıĢmaya 01 ġubat 2023 ile 28 ġubat 2023 tarihleri arasında Ankara Etlik ġehir Hastanesi genel pediatri polikliniklerine baĢvuran 3-18 yaĢ arası çocuklar dahil edilmiĢtir. Bu hastaların bilgileri ve anamnezleri hastane bilgi sistemi üzerinden günlük taranarak ağrı yakınması bildiren hastalar değerlendirmeye alınmıĢtır. Verilerin toplanması; hastane bilgi sistemindeki anamnez, fizik muayene bulguları ve tetkik sonuçlarından elde edilen bilgilerin, etik kurula bildirilen hasta tarama formu üzerinden doldurulmasıyla yapılmıĢtır. Kronik ağrı Ģikayeti bildiren hastaların takip muayenelerine gelip gelmedikleri hastane bilgi sistemi üzerinden değerlendirilip kontrole gelmeyen hastalar sistemde bildirdikleri telefon numaraları aranarak ulaĢılmıĢtır. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS v22 kullanılmıĢtır. Bulgular: Bir ay boyunca genel pediatri polikliniğine baĢvuran 3-18 yaĢ arasındaki hastalardan %9,5'i ağrı yakınması bildirmiĢtir. Bu hastaların %53,6'sının kız, %46,4'ünün erkek hasta olduğu görülmüĢtür. Ağrı yakınmasıyla baĢvuran hastaların 10-18 yaĢ aralığında arttığı, yaĢ arttıkça kız hastaların daha fazla ağrı yakınması bildirdiği bulunmuĢtur (p=0,008). Hastaların %28,3'ünün boğaz ağrısı Ģikayeti olduğu ve bunun en sık baĢvuru Ģikayeti olduğu görülmüĢtür. Hastaların %70,1'i akut, %10,8'i kronik ağrı Ģikayetiyle baĢvurmuĢtur. 123 hastaya (%19) ağrı Ģikayetinin süresi sorulmamıĢtır. Adolesan yaĢ grubunda kronik ağrının daha sık olduğu bulunmuĢtur. YaĢa göre ağrı süresini karĢılaĢtırdığımızda kronik ağrısı olan hastaların %65'i (n=45 hasta) 10-18 yaĢ aralığındaydı (p=0,01). Poliklinik değerlendirmesinde hastaların %58,2'sinden tetkik alındığı, alınan tetkiklerin %38,5'inin normal olarak sonuçlandığı görülmüĢtür. Hastaların %6,8'inin viii ağrı sebebinin açıklanamadığı ve toplamda sadece hastaların %26'ına ağrı kesici reçete edildiği bulunmuĢtur. Kronik ağrı bildiren hastaların %50'si ikinci değerlendirme için takip muayenesine gelmiĢ, baĢvurmayan hastaların %28,5'ine de telefonla ulaĢılabilmiĢtir. Bu hastaların %44'ü ağrısının devam ettiğini bildirmiĢtir. Üçüncü vizite ise sadece 6 hasta baĢvurmuĢtur. Sonuç: Çocuklarda ağrı yaygın bir Ģikayettir. Günlük poliklinik baĢvurularında sıklıkla ağrı yakınması bildirilmektedir. YaĢ arttıkça ağrı Ģikayeti bildirme sıklığı da artmaktadır. Bu sıklıkta bir yakınmaya yaklaĢımda ve yönetimde eksiklikler bulunmakta, hastaların yarısından fazlasından tetkik alınmasına rağmen ağrı sağaltımı için tedavi verilme oranının çok düĢük olduğu görülmektedir. Ağrı konusunda farkındalığın arttırılması, etkin tedavinin verilmesi, hastaların hayat kalitesini arttıracak, ağrının hem akut hem uzun dönemli etkileri için koruyucu olacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Pain in children is an extremely common complaint, and there are deficiencies in the appropriate handling and management of pain not only in our country but also around the world. The aim of this study was to determine the prevalence of pain, to classify it as acute and chronic according to its duration, to reveal the relationship between pain and age and gender, to evaluate the approach of physicians to pain in the general pediatric clinic, and to determine the pain treatment status during follow-up. Materials and Methods: Children aged 3-18 years who applied to the general pediatric outpatient clinics of Ankara Etlik City Hospital between 01 February 2023 and 28 February 2023 were included in the study. The information and anamnesis of these patients were scanned daily through the hospital information system and patients reporting pain complaints were evaluated. Collection of data; It was done by filling in the information obtained from anamnesis, physical examination findings and examination results in the hospital information system, through the patient screening form reported to the ethics committee. Whether the patients complaining of chronic pain came to their follow-up examinations was evaluated through the hospital information system, and the patients who did not come for the follow-up examination were contacted by calling the phone numbers they provided in the system. IBM SPSS v22 was used for statistical analysis of the data. Results: 9.5% of patients aged 3-18 years who applied to the general pediatric clinic for a month reported pain complaints. It was observed that 53.6% of these patients were female and 46.4% were male. It was found that the number of patients presenting with pain complaints increased between the ages of 10-18, and as age increased, female patients reported more pain complaints (p=0.008). It was observed that 28.3% of the patients complained of sore throat and this was the most common complaint. 70.1% of the patients complained of acute pain and 10.8% of them complained of chronic pain. 123 patients (19%) were not asked about the duration of the pain complaint. Chronic pain has been found to be more common in x the adolescent age group. When we compared the duration of pain according to age, 65% of the patients with chronic pain (n = 45 patients) were between the ages of 10- 18 (p = 0.01). In the outpatient clinic evaluation, it was seen that laboratory tests were taken from 58.2% of the patients and 38.5% of the laboratory tests were normal. It was found that the cause of pain could not be explained in 6.8% of the patients and in total, only 26% of the patients were prescribed painkillers. 50% of the patients reporting chronic pain came to the follow-up examination for the second evaluation, and 28.5% of the patients who did not apply could be reached by phone. 44% of these patients reported that their pain continued. For the third visit, only 6 patients applied. Conclusion: Pain is a common complaint in children. Complaints of pain are frequently reported during daily outpatient clinic visits. As age increases, the frequency of reporting pain complaints also increases. There are deficiencies in the approach and management of such a frequent complaint, and although laboratory tests were obtained more than half of the patients, it is seen that the rate of treatment for pain relief is very low. Increasing awareness about pain and providing effective treatment will increase the quality of life of patients and will protect against both acute and long-term effects of pain.