The effect of diurnal variability on the ratio , composition and allelopathic potential of oregano (Origanum onites L. ) essential oil
Diurnal varyabilitenin kekik (Origanum onites L.) uçucu yağ oranı, kompozisyonu ve allelopatik potansiyeli üzerine etkisi
- Tez No: 843644
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN COŞGE ŞENKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
İzmir kekiğinde (Origanum onites L.) diurnal varyabilitenin uçucu yağ oranı ve kompozisyonu üzerine etkisi ile uçucu yağının çimlenme üzerine allelopatik potansiyelinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülen araştırmada, bitkisel materyal olarak 2016 yılında Samsun ekolojik koşullarında tohumdan çoğaltılan İzmir kekiği bitkileri ve allelopatik etki için çimlendirme çalışmalarında hardal (Sinapsis arvensis L., popülasyon) tohumları kullanılmıştır. Bitkiler çiçeklenme başlangıcında 3 farklı saatte (05:00-sabah, 12:00-öğle ve 19:00-akşam) hasat edilmiştir. Su distilasyonu yöntemiyle uçucu yağlar elde edilmiş ve GC-MS ile uçucu yağın kimyasal bileşenleri tespit edilmiştir. Hardal tohumları 30 dk-60 dk-90 dk-120 dk olmak üzere dört farklı sürede uçucu yağ ile saf su (kontrol) içerisinde bekletilmiş ve 21 gün sonunda petrilerde çimlenen tohumlar sayılarak kaydedilmiştir. En yüksek uçucu yağ oranı (%3.650) saat 05:00'deki hasattan alınmış olup, bunu sırasıyla saat 19:00 (%3.583) ve saat 12:00 (%3.227)'deki hasatlar takip etmiştir. Uçucu yağın ana bileşeni olan karvakrol %68.16 (akşam)-%79.10 (öğle) arasında değişmiştir. En düşük çimlenme oranı (%70) 120 dk saat 12:00'de hasat edilen bitkilerin uçucu yağında (karvakrol: %79.10) bekletilen tohumlarda kaydedilmiştir. Tohumların çimlenme değeri ile uygulama süresi (r=-0.596) ve karvakrol oranı (r=-0.649) arasında negatif bir korelasyon kaydedilmiştir. Yabani hardal tohumlarının çimlenmesi üzerine O. onites uçucu yağının engelleyici etkisi tohumların uçucu yağda bekletilme süresine ve karvakrol oranına göre değişmiştir.
Özet (Çeviri)
İzmir thyme (Origanum onites L.), plants which were propagated from seed in Samsun ecological conditions in 2016 were used in the research carried out to evaluate the effect of diurnal variability on essential oil content and composition in İzmir thyme and the allelopathic potential of its essential oil on mustard (Sinapis arvensis L., population) seeds. The plants were harvested at 3 different hours at the beginning of flowering (05:00-MORNING, 12:00-NOON, and 19:00-EVENING). Essential oils were obtained by hydro distillation method and the chemical components of the essential oil were determined by GC-MS. Mustard seeds were kept in essential oil and distilled water (control) for four different periods: 30 minutes, 60 minutes, 90 minutes, and 120 minutes, and at the end of 21 days, the germinating seeds in petri dishes were counted and recorded. The highest percentage of essential oil (3.650%) was obtained from the harvest at 05:00, followed by the harvests at 19:00 (3.583%) and 12:00 (3.227%) respectively. Carvacrol, the main component of the essential oil, ranged from 68.16% (evening) to 79.10% (noon). The lowest germination rate (70%) was recorded in the seeds kept in the essential oil (carvacrol: 79.10%) of the plants harvested at 12:00 for 120 minutes. A negative correlation was recorded between the germination value of the seeds and the application time (r=-0.596) and the carvacrol ratio (r=-0.649). The inhibitory effect of O. onites essential oil on the germination of wild mustard seeds varied according to the time the seeds were kept in the essential oil and the carvacrol ratio.