Reputation-based proof-of-stake
İtibar tabanlı hisse kanıtı
  1. Tez No: 843675
  2. Yazar: CELAL BERKAY YELKEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHREDDİN ŞÜKRÜ TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
The Proof-of-Stake(PoS) has several issues like“Nothing at Stake Attack”,“Long Range Attack”,“DDoS Attacks”,“Rich get Richer”, and“Byzantine Failures”. Therefore, we created the Reputation-Based Proof-of-Stake(RBPoS) to fix the weaknesses of the PoS. RBPoS requires single fork responsibility to any validator since“Nothing at Stake Attack”occurs due to no penalty for simultaneous block signing on two different same-sized fork. Also, RBPoS uses checkpoints in our approach because when the PoS approach has no time challenge and no concern about the result, it can face a“Long Range Attack.”On the other hand, RBPoS needs delay between two consecutive blocks. If any user disobeys the delay rule, the user immediately faces slashing. This is because“DDoS Attacks”occurs due to simultaneous request as overloaded. On the other side, RBPoS uses a particular coin age calculation, the reputation coin age, to decrease the rich people's majority power. We solved the“Rich get Richer”issue with the reputation coin age because“Rich get Richer”means that the significant actors can get more chances for validation according to their capital. We created a new role for the network as a compliance officer. The compliance officer is responsible for data synchronization and health of information.“Byzantine Failures”are about distributed system asynchronous data problem failures. Namely, we reduce the“Byzantine Failures”scenarios with compliance officers. We simulated a blockchain network with our approach. According to the experimental results, we reached a more robust system than Pure PoS.
Özet (Çeviri)
Proof-of-Stake'in (PoS)“Hiçbir Şey Tehlikede Değil Saldırısı”,“Uzun Menzilli Saldırı”,“DDoS Saldırıları”,“Zenginler Daha Zengin Olur”ve“Bizans Başarısızlıkları”gibi çeşitli sorunları vardır. Bu nedenle PoS'un zayıf yönlerini düzeltmek için İtibar Tabanlı Hisse Kanıtı'nı (RBPoS) oluşturduk. RBPoS, iki farklı aynı boyutlu çatal üzerinde eşzamanlı blok imzalamanın herhangi bir ceza gerektirmemesi nedeniyle“Hiçbir Şey Tehlikede Değil Saldırısı”meydana geldiğinden, herhangi bir doğrulayıcının tek çatal sorumluluğunu gerektirir. Ayrıca RBPoS, yaklaşımımızda kontrol noktalarını kullanıyor çünkü PoS yaklaşımında zaman sorunu olmadığında ve sonuçla ilgili endişe olmadığında,“Uzun Menzilli Saldırı”ile karşı karşıya kalabilir. Öte yandan, RBPoS'un ardışık iki blok arasında gecikmeye ihtiyacı vardır. Herhangi bir kullanıcının gecikme kuralına uymaması halinde kullanıcı derhal kesintiyle karşı karşıya kalacaktır. Bunun nedeni“DDoS Saldırıları”nın eş zamanlı isteğin aşırı yüklenmesi nedeniyle oluşmasıdır. Öte yandan, RBPoS zengin insanların çoğunluk gücünü azaltmak için özel bir madeni para yaşı hesaplaması olan itibar madeni para yaşını kullanıyor. İtibar parası çağıyla birlikte“Zenginler Zenginleşir”sorununu çözdük çünkü“Zenginler Zenginleşir”, önemli aktörlerin sermayelerine göre daha fazla onaylanma şansına sahip olabileceği anlamına geliyor. Uyum görevlisi olarak ağ için yeni bir rol oluşturduk. Uyumluluk görevlisi, veri senkronizasyonundan ve bilgilerin sağlığından sorumludur.“Byzantion Arızaları”dağıtılmış sistem eşzamansız veri sorunu arızalarıyla ilgilidir. Yani uyum görevlileriyle“Bizans Arızaları”senaryolarını azaltıyoruz. Yaklaşımımızla bir blockchain ağını simüle ettik. Deney sonuçlarına göre Pure PoS'tan daha sağlam bir sisteme ulaştık.