Deneysel septik artrit modelinde eklem kıkırdağı hasarı üzerine intraartiküler uygulanan ozonun etkileri
Effects of intraarticular ozone on articular cartilage damage in an experimental septic arthritis model
  1. Tez No: 843695
  2. Yazar: MERT KARSLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRDAL NUSRAN, PROF. DR. HÜSEYİN YENER ERKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı ratların diz eklemlerinde septik artrit oluşturduktan sonra meydana gelen eklem kıkırdağı hasarına intraartiküler uygulanan ozonun etkilerini histopatolojik yöntemle araştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışma şartlarına uygun ortalama ağırlığı 300-350 gram olan Wistar Albino cinsi, 5-7 aylık 40 adet erkek rat çalışmaya alındı. Hayvanlarımızı seçmeden rastgele 8'erli olacak şekilde 5 adet gruba ayırdık. 1. grup kontrol grubu(K), 2. Grup debridman grubu(D), 3. grup antibiyotik grubu(AB), 4. Grup ozon grubu(O), 5. Grup ozon-antibiyotik grubu (OAB) olarak belirlendi. Ardından septik artrit oluşturulacak tüm hayvanlara(kontrol grubu hariç) 1,5x10⁴cfu/ml yoğunluğundaki bakteriler insülin enjektörü yardımıyla 0,1 ml miktarında lateral portalden diz eklem içine verildi. Ardından klinik değerlendirmeler sonucunda septik artrit tanısı konuldu. Bakteri inokülasyonundan sonraki 7. Günde cerrahi müdahaleye başlandı ve D grubuna debridman+yıkama(günümüzde uygulanan geleneksel tedavi metodu) yaptık. AB grubuna debridman+yıkama yapıldı ve ilave olarak 7 gün süreyle her gün verilmek kaydıyla 75mg/kg dozunda antibiyotik(Sefazolin Sodyum) intramusküler yoldan verildi. O grubuna debridman+yıkama yapıldı ve ilave olarak haftada bir kez 3 hafta boyunca (1. Hafta, 2. Hafta ve 3. Haftada) intraartiküler ozon(20 μg/mL) uygulandı. OAB grubuna ise debridman+yıkama yapıldı ve ilave olarak 7 gün süreyle her gün verilmek kaydıyla 75mg/kg dozunda antibiyotik(Sefazolin Sodyum) intramusküler yoldan verildi ve yine ilave olarak haftada bir kez 3 hafta boyunca (1. Hafta, 2. Hafta ve 3. Haftada) intraartiküler ozon(20 μg/mL) uygulandı. Ratların hepsinin 2. ayın sonunda klinik değerlendirmeleri yapılıp sakrifikasyonu gerçekleştirildi. Bu klinik değerlendirme yapılırken diz eklemindeki septik artritin etkilerinin şiddetini belirlemek için artritik indeks denilen bir skorlama sistemi kullanıldı. Histopatolojik incelemede ise; kıkırdak hasarının ciddiyetini değerlendirmek için Salter ve arkadaşlarının geliştirdiği skorlama sistemi kullanıldı. Bulgular: Tüm boyamaların ve artritik indeksin sonuçlarına bakıldığında K grubu ile D grubu arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunması bütün ratların dizlerinde septik artrit oluşturup kıkırdak hasarı oluşturabildiğimizi göstermektedir. Fizik muayene ve klinik değerlendirmelere göre yaptığımız artritik indeks sonuçlarında K grubunun diğer tüm gruplara göre arasında istatiksel olarak anlamlı farkı vardı. O grubu D grubu ile kıyaslandığında artritik indeks değerleri daha düşük görülmüş ve bu değerler istatiksel olarak da anlamlı bulunmuştur. O ile AB grubunun artritik indeksleri birbirine yakın olup istatiksel olarak aralarında anlamlı fark bulunmamıştır. OAB grubunun artritik indeksi en düşük bulunmuştur ve OAB grubunun diğer tüm gruplara göre artritik indeksi karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Tüm boyamalarda ve tüm skorlarda en yüksek(yani en kötü) skor D grubunda alınırken en düşük(yani en iyi) skor OAB grubunda alındı. O ve AB gruplarının skorları birbirine yakın idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study was to investigate the effects of intra-articular ozone on articular cartilage damage after septic arthritis in the knee joints of rats by histopathologic method. Materials and Methods: Forty male rats of Wistar Albino breed with an average weight of 300-350 grams and 5-7 months of age were included in the study. We randomly divided the rats in our animal experiment study into 5 groups of 8. The 1st group was determined as control group (K), 2nd group as debridement group (D), 3rd group as antibiotic group (AB), 4th group as ozone group (O), 5th group as ozone-antibiotic group (OAB). Then, bacteria with a density of 1.5x10⁴cfu/ml were administered to all animals (except the control group) with the help of an insulin syringe into the knee joint through the lateral portal in an amount of 0.1 ml, and septic arthritis was diagnosed as a result of clinical evaluations. Surgical intervention was started on the 7th day after bacterial inoculation and debridement+washing (the traditional treatment method applied today) was performed in the D group. AB group underwent debridement+washing and in addition, antibiotic (Cefazolin Sodium) was administered intramuscularly at a dose of 75mg/kg every day for 7 days. In the O group, debridement+washing was performed and intraarticular ozone (20 μg/mL) was administered once a week for 3 weeks (Week 1, Week 2 and Week 3). In the OAB group, debridement+washing was performed and antibiotic (Cefazolin Sodium) was given intramuscularly at a dose of 75 mg/kg for 7 days and intra-articular ozone (20 μg/mL) was applied once a week for 3 weeks (Week 1, Week 2 and Week 3). All rats were sacrificed after clinical evaluation at the end of the 2nd month. During this clinical evaluation, a scoring system called arthritic index was used to determine the severity of the effects of septic arthritis in the knee joint. In histopathologic examination, the scoring system developed by Salter et al. was used to assess the severity of cartilage damage. Results: When the results of all staining and arthritic index were analyzed, the statistically significant difference between the K group and the D group showed that we were able to cause septic arthritis and cartilage damage in the knees of all rats. In the results of the arthritic index, which we performed according to physical examination and clinical evaluations, there was a statistically significant difference between the K group compared to all other groups. When O group was compared with D group, arthritic index values were lower and these values were statistically significant. The arthritic indices of the O and AB groups were close to each other and there was no statistically significant difference between them. The arthritic index of the OAB group was the lowest and a statistically significant difference was found when the arthritic index of the OAB group was compared to all other groups. The highest (i.e., the worst) score in all stains and all scores was obtained in the D group, while the lowest (i.e., the best) score was obtained in the OAB group. The scores of the O and AB groups were close to each other.