Remisyonda şizofreni hastalarındaki formel düşünce bozukluklarının gözlenebilir sosyal biliş alanına etkisinin incelenmesi
Examining the effect of formal thought disorders on observable social cognition in schizophrenia patients in remission
  1. Tez No: 843696
  2. Yazar: BARIŞ BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmada remisyonda şizofreni hastalarındaki formel düşünce bozukluklarının gerçek yaşam olayları üzerinden sosyal biliş alanı üzerine etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Formel düşünce bozukluklarının sosyal biliş performansı üzerindeki etkileri incelenerek hastaların mevcut psikopatolojilerini bu ilişki açısından değerlendirme ve hastalığın tedavisini şekillendirme açısından literatüre katkı sağlaması amaçlanmıştır. Yöntem: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğine başvuran DSM-5 bozuklukları için yapılandırılmış klinik görüşme (SCID-5-CV) uygulanarak şizofreni tanısı almış remisyon döneminde olan hastalardan gönüllü olanlar çalışmaya dahil edilmiş olup sosyodemografik veri formu, mevcut belirtileri taramak ve hastalığın remisyon sürecinde olduğunu saptamak amacıyla Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) ve Klinik Global İzlem Ölçeği-Hastalık Şiddeti Ölçeği (CGI-S), yapısal düşünce bozukluklarını saptamak için Formel Düşünce Bozukluk Ölçeği (FDBÖ-Hasta) ve hasta yakınlarının hasta hakkındaki gözlemlerini aktardığı Formel Düşünce Bozukluğu Ölçeği-Hasta Yakını (FDBÖ-Hasta Yakını) ölçeği, sosyal biliş performansını değerlendirmek amacıyla Gözlenebilir Sosyal Bilişi Değerlendirme Ölçeği (OSCARS-TR) görüşmeci tarafından uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the impact of formal thought disorders on social cognition in individuals with schizophrenia who are in remission. By examining the influence of formal thought disorders on social cognition performance, we sought to contribute to the existing literature, shedding light on the psychopathology of patients in this context and informing potential treatments for the condition. Method: The study included individuals diagnosed with schizophrenia, who were in a remission phase, identified through structured clinical interviews for DSM-5 disorders (SCID-5-CV). To evaluate their current symptomology and confirm remission status, we employed a sociodemographic data form, the Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), and the Clinical Global Impression Scale-Severity (CGI-S). In addition, the Formal Thought Disorder Scale (FTD-Patient) and the Formal Thought Disorder Scale-Carer (FTD-Carer), where patients' relatives reported their observations, along with the Observable Social Cognition Rating Scale (OSCARS-TR), were administered by the interviewer.