İstanbul çevresi (Bakırköy, Küçükköy, Halkalı, Avcılar) bitkilerinin polinizasyon olaylarının tesbiti
The Study of the dissemination of polen in the atmosphere of İstanbul
  1. Tez No: 84373
  2. Yazar: KADİR TUZLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZHATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
VI. ÖZET "İstanbul Çevresi (Küçükçekmece, Avcılar, Halkalı ve Bakırköy) atmosferinde 1 yıl süre ile gravimetrik yöntem kullanılarak, Durhaem aleti ile yapılan araştırmada 6 taksona ait 2966 adet/cm2 polen kaydedilmiştir. Toplam polen miktarının %70 'ni odunsu bitkiler, % 30 ' unu ise otsu bitkiler oluşturmaktadır. Bu çalışma sonucunda, çevrede sırası ile Pinaceae, Gramineae, Hippocastanacea, Compositae, Salicaceae ve Ulmaceae taksonlarına ait polenler bulunmuştur. Durhaem aleti ile yakalanıp teşhisi yapılan polenler,aynı zamanda bölgeden toplanan canlı bitki örneklerinden hazırlanan preparatlar ile karşılaştırılarak kesinleştirilmiştir. Bu surede en fazla Mart-Haziran aylan arasında polene rastlanılmıştır. Bu polenler arasından Gramineae polenleri allerjik polenler olarak bilindiği için; araştırma bölgelerimizde bu polenlerin en çok bulunduğunu saptadığımız Nisan, Mayıs, Haziran aylarında polen allerjisi olanlar üzerinde etkisi olduğunu söyleyen yayınlar hazırlayarak, gerekli uyarıların yapılması mümkün olacaktır. Durhaem aletine konan preperatlar bir hafta ile onbeş günlük zaman periyotlarında değiştirilmiş ve değerlendirmeler alınmıştır. Polen tespit montaj materyali olarak Gliserin - jelatin karışımı kullanılmış ve daha sonra tüm lamel alam olan 22 x 22 mm lik alan içerisinde sayım ve teşhisler yapılmıştır. İncelemeler Olympus BH 2 mikroskopta ve genellikle x40 ve xl00 objektifler kullanılarak yapılmıştır. Mikrofotoğraflar X 40, X100 Objektiflerde çekilmiştir. Bu çalışmamızda ve araştırmamızda İstanbul çevresi (Bakırköy, Küçükçekmece, Halkalı ve Avcılar ) bitkilerinin polinizasyon olayları incelenerek bu bölgenin polen takvimi çıkartılmıştır. 41
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our article is“ The study of the dissemination of polen in the atmosphere of Istanbul ( Küçükçekmece, Avcılar, Halkalı, ve Bakırköy )”2966 pollen grains/cm2 of 6 taxa were recorded by using gravimetric method in the period of 1 (one) year (1997). Arboreal (70%) and non-arboreal ( 30 % ) plants were responsible for the total pollen concentration. Pollen of the following taxa were also found to be dominant respectively in the atmosphere of Istanbul ; Pinaceae, Gramineae, Hippocastanea, Compositae, Salicaceae and Ulmaceae. During that period of one year pollen concentration reached the highest level between March and July. The tables showing the results of the pollen analyses comprise 6 ( six ) taxon. During this study, I used“ Glycerine - gelatine”mixture for capturing and dissemination of polen. Also, I used microscope which is Olympus BH 2 and took photographs under x40, x100 objectives.