New Decoding Methods for LDPC Codes on Error and Error-Erasure Channels
Hata ve Hata Silme Kanallarındaki LPDC Kodları için Yeni Kod Çözme Yöntemleri
- Tez No: 843738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. J. H. WEBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Technische Universiteit Delft (Delft University of Technology)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sınırlı pil veya hesaplama gücüne sahip düşük kaliteli cihazlar için, düşük karmaşıklıktaki kod çözücüler faydalıdır. Bu araştırmada, hata ve hata silme kanalları için düşük karmaşıklıktaki kod çözücü alternatiflerini araştırdık. Özellikle pek çok araştırmacı tarafından incelenmemiş bir konu olan düşük karmaşıklıktaki hata silme kod çözücülerine odaklandık. Silmelerin hatalardan ayrılması fikri, yeni bir hata silme kod çözücü tasarlamak için karlı görünüyordu, bu yüzden biz de bu fikir üzerinde çalıştık. Bununla birlikte, bu belgede açıklanan yöntemler, kod uzunluğu ve silme sayısının pratik değerleri için gerçekleştirilemez. Böylece yeni bir ayrıştırma yöntemi; gerçekleştirilebilir olan sıralama tamamlayıcı önerilmektedir. Araştırmanın hata çözme ile ilgili bölümünde, çok küçük bir ek karmaşıklıkla BER performansını iyileştiren, güvenilirlik oranına dayalı bit çevirme algoritmasında bir değişiklik önerdik. Hata silme kod çözme ile ilgili bölümde, bilinen bazı tahmin algoritmalarından daha iyi performans gösteren yeni bir tahmin algoritması ve sıra tamamlayıcı fikrini kullanan yeni bir hata silme kod çözücü sunduk. Hem simülasyon sonuçları hem de analitik modeller, açıklanan yöntemlerin değişkenlerini ayarlamak için kullanılır. Ayrıca önerilen yöntemleri mevcut yöntemlerle karşılaştırmak için simülasyon sonuçlarından yararlanılmıştır. Derece tamamlayıcı (ve silmelerin hatalardan ayrılması), hata silme kodunu çözme için daha fazla çalışılabilecek umut verici bir yöntemdir. Ancak, zaten hata silme düzeltme yöntemleri için bu yöntemin uygulanmasının orijinal kodun BER performansını düşürebileceğini gösterdik. Hata kod çözücüler için önerdiğimiz değişiklik, BER performansını çok fazla iyileştirmez, ancak neredeyse hiç ek karmaşıklık içermediği için uygulanabilir. Önerilen hata silme kod çözücüleri, yüksek güvenilirlik gerektirmeyen ancak düşük karmaşıklığı tercih eden sistemler için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
For low-end devices with limited battery or computational power, low complexity decoders are beneficial. In this research we have searched for low complexity decoder alternatives for error and error-erasure channels. We have especially focused on low complexity error erasure decoders, which is a topic that has not been studied by many researchers. The separation of erasures from errors idea seemed profitable to design a new error erasure decoder, so we have also worked on this idea. However, the methods that are described in that paper are not realizable for practical values of code length and number of erasures. Thus, a new separation method; the rank completer is proposed, which is realizable. In the part of the research that is related to error decoding, we have proposed a modification to reliability ratio based bit flipping algorithm, which improves the BER performance with very small additional complexity. In the part that is related to error erasure decoding, we have given a new guessing algorithm that performs better than some known guessing algorithms, and a new error erasure decoder that uses the rank completer idea. Both simulation results and analytical models are used to adjust variables of the described methods. Also simulation results are utilized to compare the proposed methods with existing methods. The rank completer (and the separation of erasures from errors) is a promising method that can be further studied for error erasure decoding. However, we have shown that for already error erasure correcting methods, application of this method can degrade the BER performance of the original code. The modification that we propose for error decoders does not improve the BER performance much, however, it can be applied since it has nearly no additional complexity. The proposed error erasure decoders can be used for systems that do not require high reliability, but favor low complexity.