Klinik ve radyolojik olarak aksiller tutulumu olmayan memekanserli hastalarda sentinel lenf nodu örneklemesi ve nihai patoloji sonuçlarının değerlendirilmesi
Sentinel lymph node sampling and evaluation of ultimate pathologyresults in breast cancer patients who had no clinically and radiologically axillary involvement
- Tez No: 843739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ BULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi kliniğine meme kanseri tanısı ile başvuran ya da kliniğimizce meme kanseri tanısı konulan ve peroperatif sentinel lenf nodu biyopsi yapılan hastaların (Ağustos 2020-Aralık 2022) tanı, tedavi ve klinik sonuçlarını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'na ait arşivdeki ve hastane veri tabanındaki hastaların kayıtlı verileri retrospektif olarak incelendi. Araştırma süresi 24.08.2020 ile 30.12.2022 tarihleri arasında hastanemizde meme kanseri tanısı ile opere olan hastaları kapsayacak şekilde belirlendi. Bu dönemdeki; yaş, ek hastalık varlığı, aile öyküsü, sigara kullanımı, histolojik grade, tümör boyutu, tümör tipi, tümör evresi, uzak metastaz varlığı, neoadjuvan tedavi alma durumu, USG bulguları, Ki-67 proliferasyon indeksi, östrojen reseptör durumu (ER), progestero reseptör durumu (PR), HER-2 pozitifliği, tümör marker pozitifliği, aksilladaki metastatik lenf bezi durumu gibi parametreler kıyaslandı. Bulgular: Çalışmamızda 175 hastadan yalnızca 41(% 23,4) hastada aksiller diseksiyon yapıldı, kalan 134 hasta aksiller diseksiyon ve buna bağlı komplikasyonlardan korunmuş olduğu görüldü. Lokal ileri evre olup aksilla tutulum olan hastalar, neoadjuvan tedavi alıp kötü prognaza sahip oldukları görüldü. Bu hasta grubunda aksiller diseksiyon yapılma oranı daha yüksek olup istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the diagnosis, treatment and clinical results of patients who applied to Gaziantep University Faculty of Medicine Hospital General Surgery Clinic with a diagnosis of breast cancer or who were diagnosed with breast cancer in our clinic and underwent per-operative sentinel lymph node biopsy (August 2020-December 2022). Material and method: The recorded data of the patients in the archive and hospital database of Gaziantep University Faculty of Medicine, Department of General Surgery were analyzed retrospectively. The research period was determined to include patients who were operated on with a diagnosis of breast cancer in our hospital between 24.08.2020 and 30.12.2022. In this period; age, presence of comorbidities, family history, smoking, histological grade, tumor size, tumor type, tumor stage, presence of distant metastasis, neoadjuvant treatment status, USG results, Ki-67 proliferation index, estrogen receptor status (ER), progesteron receptor status (PR), HER-2 positivity, tumor marker positivity, metastatic lymph node status in the axilla were compared. Results: In our study, axillary dissection was performed in only 41 (23.4%) of 175 patients, and the rest of 134 patients It was seen to protected from axillary dissection and related some complications. It was observed that patients with locally advanced stage and axilla involvement received neoadjuvant treatment and had a poor prognosis. The rate of axillary dissection was higher in this patient group and statistically significant results were obtained.