Farklı çözücülerde elde edilen Viburnum opulus L. ekstraktının antioksidan etkilerinin ve kolon kanseri hücre hattında sitotoksik etkilerinin incelenmesi
Investigation of Viburnum opulus L. extract's antioxidant effects obtained in different solvents and cytotoxic effects on colon cancer cell lines
  1. Tez No: 843750
  2. Yazar: TAALAIBEK SYDYKOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN SOYLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kanser, hücrelerin kontrolsüz olarak sürekli çoğalmaları sonucu gelişen tedavi edilmediği takdirde insanı ölüme götüren bir hastalıktır. Kanser tedavisi sonucu görülen yan etkiler bu hastalığın tedavi oranındaki yüzdesini düşürmektedir. Bu nedenle sağlık alanındaki çalışmalar kanser de yeni tedavi metodlarına kaymıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda doğal ürünlerin yeni antikanser ajanlar geliştirmek için önemli hedef hale gelmiştir. Viburnum opulus L. türüne ait çok sayıda bitki bulunmaktadır. Bu bitki türleri uçucu ve aromatik yağlar, sekonder metabolitler nedeniyle birçok sektörde ekonomik öneme sahiptir. Bu bitki türleri genel olarak öksürüğü tedavi etmede, midede gerçekleşen ağrılarda ve bulaşıcı hastalıkların tedavisinde, yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada endemik tür olan Viburnum opulus L. ekstraktının kolon kanser hücre hatlarında antioksidan ve antiprpliferatif özellikleri incelenmiştir. Böylece kanser tedavisi için etkili bir terapötik ajan geliştirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a disease that develops as a result of the uncontrolled proliferation of cells and can be fatal if left untreated. Side effects of cancer treatment reduce the cure rate of this disease. For this reason, studies in the field of health have shifted to new treatment methods in cancer. As a result of these studies, natural products have become important targets for the development of new anticancer agents. There are many plants belonging to Viburnum opulus L. species. These plant species have economic importance in many sectors due to essential and aromatic oils and secondary metabolites. These plant species are commonly used for the treatment of coughs, stomach aches, and infectious diseases. In this study, the antioxidant and antiproliferative properties of the endemic species Viburnum opulus L. extract were investigated in colon cancer cell lines. In this way, the aim is to develop an effective therapeutic agent for the treatment of cancer.