Ortaokul öğrencilerinin iklim okuryazarlığına ilişkin görüşlerinin veri madenciliği yöntemleri ile analizi
Analysis of secondary school students' views on climate literacy with data mining methods
- Tez No: 843751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin iklim okuryazarlık düzeylerini, sınıf düzeyi, cinsiyet, anne-baba eğitim düzeyleri, değişkenlerine göre ortaokul öğrencilerinin görüşlerinin analizinin K-en Yakın Komşuluğu algoritması ve Karar Ağaçları yöntemleri ile analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada WEKA analiz programı kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı ikinci döneminde 5., 6., 7. ve 8. sınıf 422 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, ortaokul öğrencilerinin iklim okuryazarlığı konusunda sınıflandırma yapmak için Aslı Görgülü Arı ve Kevser Aslan tarafından 2020 yılında geliştirilen 0,895 güvenilirlik katsayılarına sahip ve geçerlik ve güvenirliği kanıtlanmış,“İklim Okuryazarlığı Ölçeği Geliştirme Ölçeği”(Görgülü Arı & Aslan, 2020) ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Verilerin analizi, veri madenciliği yöntemlerinden olan K-en Yakın Komşuluğu ve Karar Ağaçları yöntemi ile yapılmıştır. Veriler WEKA programında Karar Ağaçları ve K-en Yakın Komşuluğu yöntemleri ile analiz edilerek sınıflandırılmıştır. İki farklı algoritma kullanılmasının sebebi farklı algoritmaların farklı hatalar ortaya çıkarabilmesidir. Farklı hata payları hesaplanarak en az hata veren algoritmanın kullanılması önerilmektedir. Bunun yanısıra yaş, cinsiyet ve anne-baba eğitim durumları ile iklim okuryazarlığı arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığına bakılmıştır. Uygulanan ölçeğin analizleri sonucunda cinsiyete göre bakıldığında ortaokul kız öğrencilerinin iklim okuryazarlığında daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır. Ortaokul 7. sınıf öğrencileri 5, 6. ve 8. sınıflara göre iklim okuryazarlıkları oranı daha yüksektir. Anne-baba eğitim düzeyi arttıkça iklim okuryazarlığını da artırdığı görülmüştür. Öğrencilerin iklim okuryazarlığı K-en yakın komşuluk ve Karar Ağaçları yöntemleri ile sınıflandırılmış ve hata payları hesaplanmış, iklim okuryazarlığı ölçeği için en uygun analiz yöntemi alt boyutlara göre ayrı ayrı tespit edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda iklim okuryazarlığının önem kazanması ve değer görmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the climate literacy levels of secondary school students according to the variables of age, gender, parental education levels, and the analysis of the opinions of secondary school students with the K-Nearest Neighbor algorithm and Decision Trees methods. WEKA analysis program was used in the research. The study group of the research consists of 422 5th, 6th, 7th and 8th grade middle school students in the second semester of the 2021-2022 academic year. The data of the study were collected with the“Climate Literacy Scale”(Görgülü Arı & Aslan, 2020) developed by Aslı Görgülü Arı and Kevser Aslan in 2020 with a reliability coefficient of 0.895 and proven validity and reliability, and the“Personal Information Form”developed by the researcher. The data were analyzed using K-Nearest Neighbor and Decision Trees, which are data mining methods. The data were analyzed and classified with Decision Trees and K-Nearest Neighbor methods in the WEKA program. The reason for using two different algorithms is that different algorithms can produce different errors. It is recommended to use the algorithm that gives the least error by calculating different error margins. Students' climate literacy was classified by K-nearest neighborhood and Decision Trees methods and error margins were calculated, and the most appropriate analysis method for the climate literacy scale was determined separately according to the sub-dimensions. According to the results of this study, gender, grade level and parental education level factors may be effective on climate literacy. It is seen that middle school female students' views on climate literacy are more positive and they have a better command of climate issues. Likewise, it was found that 7th grade students were more favorable about being climate literate than 5th, 6th and 8th grade students. It was observed that students' views on climate literacy increased with the increase in parental education level. In other words, we can conclude that students with higher levels of parental education have a more positive and conscious approach to climate issues. These results suggest that education and awareness programs may need to focus especially on female students and certain grade levels. In addition, raising awareness of families and parents on climate issues and guiding their children in this regard can play an important role in improving climate literacy. Increasing awareness of climate issues can contribute to raising individuals who are sensitive to the environment and aware of climate change. In line with the data obtained, suggestions have been developed for climate literacy to gain importance and value.