Menopozda pelvik taban kas gücü ve vajen sağlık indeksinin aşırı aktif mesane semptomlarıyla ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of pelvic floor muscle strength and vaginal health index with overactive bladder symptoms in menopause
- Tez No: 843753
- Danışmanlar: DR. AYŞE DENİZ ERTÜRK COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada menopozal kadınlarda pelvik taban kas gücünün ve vajinal atrofi bulgularının Aşırı Aktif Mesane (AAM) varlığı ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif ve gözlemsel çalışma 01.03.2023 ve 01.08.2023 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran 50-60 yaş arası menopozal dönemdeki cinsel aktif kadınlarla gerçekleştirildi. Katılımcılara ait demografik özellikler kaydedildi. Hastalara aşırı aktif mesane anketi (OAB-V8) uygulandı. Digital muayenede pelvik taban kas gücü Modifiye Oxford Skoru (MOS) ile değerlendirildi. Vajinal atrofiyi değerlendirmek için Vajen Sağlık İndeksi (VHI) skorları ve pH değerleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the relationship between pelvic floor muscle strength and vaginal atrophy findings and the presence of Overactive Bladder (OAB) in menopausal women. Materials and Methods: This prospective and observational study was conducted with sexually active women in the menopausal period between the ages of 50-60 who applied to Haydarpaşa Numune Hospital, Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinic between 01.03.2023 and 01.08.2023. Demographic characteristics of the participants were recorded. Overactive bladder questionnaire (OAB-V8) was applied to the patients. In the manuel examination, pelvic floor muscle strength was assessed using the Modified Oxford Scale (MOS). Vaginal Health Index (VHI) scores and pH values were recorded to evaluate vaginal atrophy.