Pasif kapaklı braketlerin diyot lazer yardımıyla sökümü işleminin braket kapakları açılma dirençleri üzerine etkisinin in vitro incelenmesi
In vitro evaluation of the opening force changes in diode laser assisted removed passive self ligating brackets
  1. Tez No: 843754
  2. Yazar: MUSTAFA MERT DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOZLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında amacımız, diyot lazer yardımı ile braket sökümü işleminin braket kapak mekanizmalarının açılmaya karşı gösterdikleri direnç miktarlarında oluşturduğu değişimi in vitro incelemektir. Çalışmamızın materyalini toplam 40 adet sığır santral dişleri üzerine yapıştırılmış, bunlardan 20'si diyot lazer yardımıyla, 20'si diyot lazer yardımı olmaksızın braket sökücü pens kullanılarak sökülmüş pasif kapaklı braketlerin kapak mekanizmasının açılması için gerekli kuvvetlerin ölçümleri oluşturmuştur. Deney grubundaki braketlerin tabanındaki yapıştırıcı kompozit rezin 7 watt gücünde 5 saniye diyot lazer uygulanarak yumuşatılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki braketler kapak mekanizmaları kapalı şekilde deney düzeneğine sabitlenmiştir. Her braket kapağına 3 defa 5mm/dk hızda çekme testi uygulanmıştır, açılmaya karşı gösterdikleri direnç gram cinsinden ölçülüp kaydedilmiştir. 37 adet braket için toplamda 111 adet kuvvet ölçümü yapılmıştır. İstatistiksel anlamda kontrol grubu ile deney grubu üzerinde yapılan kuvvet ölçümleri arasındaki görülen fark anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Our aim in this thesis study is to measure the change in the amount of resistance of the bracket mechanisms to opening caused by the bracket removal process with the help of diode laser. The material of our study consists of measurements of the forces required to open the mechanism of passive self ligating brackets, which were bonded to a total of 40 bovine central teeth, 20 of which were removed with the help of diode laser and 20 of which were removed without the help of diode laser. The adhesive composite resin at the base of the brackets in the study group was softened by applying a 7-watt diode laser for 5 seconds. The brackets in the study and control groups were fixed to the experimental setup with their mechanisms closed. A tensile test was applied to each bracket cover 3 times at a speed of 5mm/min, and their resistance to opening was measured and recorded in grams. A total of 111 force measurements were made for 37 brackets. Statistically, the difference observed between the force measurements made on the control group and the study group is significant.