Birinci basamakta sağlık raporlarının incelenmesi
Review of health reports in primary stage
  1. Tez No: 843752
  2. Yazar: SAMET KAAN DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN MERTHAN TUNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı aile sağlığı merkezlerinde sunulan sağlık hizmetlerinin önemli bir kısmını oluşturan sağlık raporları istirahat/iş göremezlik raporu, genel sağlık/durum bildirir tek hekim sağlık raporu, ilaç katılım payından muafiyet/tıbbi malzeme kullanım raporu, sürücü ehliyeti sağlık raporu, evlilik öncesi sağlık raporu, akli meleke değerlendirme raporu, yivsiz av tüfeği kullanım raporu, sporcu lisans raporu, adli raporlar, işe giriş raporları ve askerlik yoklaması gibi raporların düzenlenme sıklığını ve oluşturduğu poliklinik yükünün saptanmasıdır. Materyal-Metot: Çalışmamız Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi etik kurulundan izin alındıktan sonra Seyhan Yenibey 2 nolu ASM 01.01.2018-31.12.2022 veriler incelenerek retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Aile hekimliği bilgi sisteminden elde edilen veriler istatiksel olarak analiz edilmiş ve sonuçlar literatürle karşılaştırılarak tartışılmıştır. Bulgular: Elde edilen verilerin analizinde incelenen beş yıllık periyotta 80.223 poliklinik hizmeti sunulduğu bulunmuştur. En sık düzenlenen rapor çeşidi istirahat raporu olup 2090 adet düzenlenmiştir. Durum bildirir raporlar en sık idari amaçlar için olup sürücü olur belgesi 646 kişiye düzenlenmiştir. Poliklinik kayıtlarında rapor düzenlenme oranı % 4.69, idari amaçlar için rapor düzenleme oranı ise %1.44 olarak bulunmuştur. Sonuç: Aile sağlığı merkezlerinde tanı, tedavi ve aynı zamanda koruyucu önleyici sağlık hizmetleri sunulmakta olup ülkemiz birim başına düşen kişi sayısında ve poliklinik başvurusunda dünya ortalamalarının üzerindedir. Düzenlenen idari raporlar poliklinikte önemli bir iş yükü oluşturmakta ve hekimleri yasal sorumluluk altında bırakmaktadır. Mevcut tıp eğitiminde poliklinik yükünün önemli bir kısmını oluşturan idari raporlarla ilgili özel eğitim müfredatı uygulanmalı, idari raporlarla ilgili mevzuata düzenlemeler getirilmeli, bu raporların düzenlenebilmesi için gerekli tıbbi standartlar sağlanmalı ve aile hekimlerinin birim nüfusunun azaltılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study is the health reports that constitute an important part of the health services provided in family health centers, such as rest/incapacity report, general health/single physician health report, drug co-payment exemption/medical equipment usage report, driver's license health report, premarital health report. The purpose of this study is to determine the frequency of preparation of reports such as medical report, mental ability evaluation report, smoothbore shotgun usage report, athlete license report, judicial reports, employment reports and military service examination and the polyclinic burden they create. Material-Method: Our study was conducted retrospectively by examining the data of Seyhan Yenibey No. 2 ASM 01.01.2018-31.12.2022 after obtaining permission from the ethics committee of Adana City Training and Research Hospital. The data obtained from the family medicine information system were analyzed statistically and the results were compared and discussed with the literature. Results: In the analysis of the data obtained, it was found that 80,223 outpatient clinic services were provided in the five-year period examined. The most frequently issued type of report is the sick report, 2090 of which were issued. Status reports are most often for administrative purposes and driver's licenses have been issued to 646 people. The rate of issuing reports in polyclinic records was found to be 4.69%, and the rate of issuing reports for administrative purposes was 1.44%. Discussion Diagnosis, treatment, as well as preventive health services are provided in family health centers, and our country is above the world average in the number of people per unit and outpatient clinic applications. The administrative reports prepared create a significant workload in the polyclinic and place physicians under legal responsibility. A special training curriculum regarding administrative reports, which constitute a significant part of the outpatient clinic burden in current medical education, should be implemented, regulations regarding administrative reports should be introduced, the necessary medical standards for the preparation of these reports should be ensured, and the unit population of family physicians should be reduced.