Analitik Hiyerarşi Süreciyle Taşkın Risk Analizi: Şuhut Alt Havzası Örneği
Flood Risk Analysis with Analytical Hierarchy Process: The Case of Şuhut Sub-Basin
  1. Tez No: 843799
  2. Yazar: ZEHRA DAMLA AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KİLİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmada, Afyonkarahisar 'ın Şuhut bölgesindeki AHP çoklu karar verme yöntemi ile potansiyel sel tehlikesi alanlarını tanımlar. Çalışmada yedi farklı katmanının ağırlıkları ve etkileri analitik hiyerarşi süreci ile elde edilmiştir. Bu kriterler; yağış, eğim, bakı, toprak, arazi kullanımı, jeoloji ve akarsuya yakınlık parametreleridir. (AHP) yöntemi, birden çok kriter içeren, karmaşık problemlerin çözümünde kullanılan bir karar verme yöntemidir. (AHP) yöntemi, meydana gelen sellerde göreceli öneme dayanmaktadır. AHP yönteminde kriterlerin ağırlıklar ikili karşılaştırma ile belirlenmiştir. En sonunda, parametre derecelendirmeleri birleştirilerek bir sel tehlike indeksi (FHI) oluşturulmuştur ve ilgili ağırlıklar mevcut meteoroloji haritalarıyla test edilmiştir. Sonuçlar, Coğrafi Bilgi Sistemleri (ArcGIS 10.4) ortamında ağırlık dereceleri değerlendirilerek birbirleri ile karşılaştırışmış ve çalışma yapılan bölgede taşkının etkileyeceği riskli alanlar bulunmuştur. Analiz, su altında kalan tehlike bölgelerinin %44,44'ünün yüksek ila çok yüksek sel ile ilişkili olduğunu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, AHP in the Şuhut region of Afyonkarahisar identifies potential flood hazard areas with multiple decision making method. In the study, the weights and effects of the seven different layers were obtained by the analytical hierarchy process. These criteria are; precipitation, slope, aspect, soil, land use, geology and proximity to the stream. (AHP) method is a decision-making method used in solving complex problems that includes multiple criteria. The (AHP) method is based on relative importance in the floods that occur. In the AHP method, the weights of the criteria were determined by pairwise comparison. Finally, a flood hazard index (FHI) was created by combining the parameter ratings and the relevant weights were tested with available meteorological maps. The results were compared with each other by evaluating the degrees of gravity in the Geographical Information Systems (ArcGIS 10.4) environment, and risky areas that would be affected by flooding were found in the study area. The analysis found that 44.44% of flooded danger zones were associated with high to very high flooding.