Endüstriyel tasarım eğitiminin öğrencilerin ekolojik tutumlarına etkisi üzerine bir ön çalışma
A preliminary study on the impact of industrial design education on students' ecological attitudes
  1. Tez No: 843798
  2. Yazar: EKİN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN KAPKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, öğrencilerin aldıkları endüstriyel tasarım eğitiminin, öğrencilerin ekolojik tutumları üzerindeki etkisini ölçmek için geliştirilecek olan ölçeğin temel boyut ve maddelerinin uzmanlar tarafından değerlendirilmesi ve belirlenmesi sürecini kapsamaktadır. Çalışmanın amacı, endüstriyel tasarım öğrencilerinin ekolojik tutumları tespiti amacıyla bir ölçek geliştirme sürecinin başlatmaktır. Bu kapsam ve amaç dahilinde farklı hedefler ve kitlelere yönelik geliştirilen ekolojik ve çevresel farkındalık ve tutum ölçekleri derlenmiş, incelenmiştir. Bu ölçekler çerçevesinde incelen boyutlar ve maddeler endüstriyel tasarım alan uzmanların görüşlerine sunulmuştur. Uzman görüşleri doğrultusunda endüstriyel tasarım eğitimine konu bağlamında özelleşebilecek boyut ve maddeler saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda endüstriyel tasarım öğrencilerinin mevcut ekolojik tutumlarını ölçmede kullanılabilecek 'Sürdürülebilirlik', 'Ürün Yaşam Döngüsü', 'Ekolojik Sorumluluk' olarak adlandırılabilecek üç adet boyut belirlenmiş ve bu boyutlar ile ilişkilendirilebilecek maddeler önerilmiştir. Bu çalışmanın altyapı sağlayacağı ölçek, öğrencilerin ekolojik tutumlarını daha detaylı düşünmeleri için teşvik edebilecek bir araç olabilir.
Özet (Çeviri)
This study covers the process of developing and determining the fundamental dimensions and items of a scale that aims to measure the impact of industrial design education on students' ecological attitudes. The objective of the study is to initiate the development of a scale to assess the ecological attitudes of industrial design students. Within this scope and objective, various ecological and environmental awareness and attitude scales developed for different purposes and populations were compiled and examined. Based on these scales, the dimensions and items related to industrial design education were presented to experts in the field of industrial design for their opinions. Dimensions and items that could be specialized in the context of industrial design education were attempted to be determined by considering the expert views. Results indicates three dimensions named 'Sustainability', 'Product Life Cycle', 'Ecological Responsibility' were identified, which can be used to measure the existing ecological attitudes of industrial design students, and the corresponding items were proposed. This study has potential to provide a foundation and serves as a tool for the future development of the scale, encouraging students to contemplate their ecological attitudes in more detail.