Bazı Tetranychus urticae koch (Acari: Tetranychidae) popülasyonlarında acequinocyl direnci ve direnç mekanizmalarının belirlenmesi
Determination of acequinocyl resistance and resistance mechanisms in various Tetranychus urticae koch (Acari: Tetranychidae)
- Tez No: 843809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE İNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İki noktalı kırmızı örümcek, Tetranychus urticae Koch, tarım alanlarında sıklıkla zarar meydana getiren bir akar türüdür ve en yaygın mücadelesi akarisit uygulamaları ile gerçekleşmektedir. Ancak, direnç gelişimi nedeniyle kimyasal mücadelede sıklıkla başarısızlıklar meydana gelmektedir. Akarisit direncini yönetmek amacıyla güncel direnç durumu ve direnç mekanizmalarının bilinmesi gerekmektedir. Bu amaçla, ülkemiz tarım alanlarında 10 yıldan fazla süredir ruhsatlı olan acequinocyl aktif maddesinin T. urticae popülasyonları üzerindeki etki durumu ve hassasiyet kayıplarının altında yatan moleküler mekanizmaları belirlemek amacı ile Antalya, Mersin ve Ankara illerinden 2021 ve 2023 yılları arasında toplanan 10 farklı T. urticae popülasyonu test edilmiştir ve sonuçlar hassas referans popülasyon ile karşılaştırılmıştır. Çalışma sonunda, iki T. urticae popülasyonunda yüksek düzeyde acequinocyl direnci tespit edilmiş olup (Tu4= 153-kat, Tu8= 257-kat), 8 popülasyon ise hassas olarak tespit edilmiş ve acequinocyl ruhsatlı dozu uygulamasında popülasyonların %90'ınından fazlasını öldürdüğü belirlenmiştir. Aynı etki mekanizmasına sahip bifenazate için de benzer sonuçlar gözlenmiştir (Tu4= 1330-kat, Tu8= 690-kat). Yüksek dirençli olan her iki popülasyonda da, acequinocyl hedef etki yeri olan sitokrom b geninin korunmuş cd1 sarmalında M128T mutasyonu tespit edilmiştir. Ancak mutasyonun dirençteki rolünün doğrulanması için ileri çalışmalar gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, direncin farmakokinetik mekanizmalarını araştırmak amacı ile sinerjistik maddeler ile de denemeler gerçekleştirilmiş olup, özellikle sitokrom P450 monooksijenaz enziminin baskılanmasının acequinocyl toksisitesini arttırdığı tespit edilmiştir. Detoksifikasyon enzimlerinin dirençteki rolünü gen seviyesinde tespit etmek amacı ile transkriptom analizi gerçekleştirilmiş ve farklı ifade seviyeleri gösteren genler analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler akarisit direnç yönetim programlarının oluşturulmasına katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The two-spotted spider mite, Tetranychus urticae Koch, is a common agricultural pest often controlled through acaricide applications. However, resistance development poses challenges to chemical control efficacy. Resistance status and resistance mechanisms should be known in order to manage acaricide resistance. To determine the current resistance status and elucidate the molecular mechanisms underlying resistance, 10 T. urticae populations collected from Antalya, Mersin, and Ankara provinces in Turkey between 2021 and 2023 were tested for their susceptibility to acequinocyl, a registered acaricide for over a decade in the country. The results showed that two populations were resistant to acequinocyl (Tu4= 153-fold, Tu8= 257-fold), while eight populations remained sensitive. Similar resistance patterns were observed for bifenazate having same mode of action (Tu4= 1330-fold, Tu8= 690-fold). In the highly resistant populations, a M128T mutation in the conserved cd-1 helix of the cytochrome b gene, the target site for acequinocyl, was identified, however, the role of the mutation needs to be validated. Experiments with synergistic compounds suggested potential associations of detoxification enzymes with acequinocyl resistance. A transcriptomic analysis was conducted to unveil the role of detoxification enzymes at the gene level, and the differentially expressed genes were subsequently analyzed. The results obtained in the present study will contribute to design proper acaricides resistance management programs.