Çarşamba Ovasında şeker mısırın (zea mays sacchanata) verim, verim unsurları ile bazı kalite karakterlerine, şaşırtmanın ve farklı ekim zamanlarının etkisi
A Study on the effects different sowing time and transplanting on the yield, yield and some quality characteristics in sweet corn at Çarşamba plain
- Tez No: 84382
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ill Çarşamba Ovası'nda Şeker Mısırın Verim, Verim Unsurları İle Bazı Kalite Karakterlerine, Şaşırtmanın ve Farklı Ekim Zamanlarının Etkisi ÖZET Bu araştırma, Çarşamba Ovası'nda şaşırtma ve doğrudan ekim yöntemleri ile farklı ekim tarihlerinin (10 Mayıs (şaşırtma), 10 Mayıs, 20 Mayıs ve 30 Mayıs ekim) şeker mısırın taze koçan verimi, verim unsurları ile bazı kalite karakterlerine etkilerini belirlemek amacıyla, 1996-1997 yıllarında yürütülmüştür. Tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde 3 tekrarlamalı olarak ele alman bu araştırmada şeker mısır materyali olarak Fortune ve Taste çeşitleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV A Study on the Effects Different Sowing Time and Transplanting on the Yield, Yield and Some Quality Characteristics in Sweetcorn at Çarşamba Plain ABSTRACT This study was carried out in 1996 and 1997 to determine the effects to different sowing dates (10th May (transplanting), 10th May, 20th May and 30th May sowing) on fresh ear yield, yield characteristics and some quality characteristics of sweet com. In this research planned on randomized blocks at split parcels with three recuirents, Fortune and Taste varieties were used as sweet corn.