Çarşamba (Samsun) yöresi kretase oluşuklarının stratigrafisinin incelenmesi
Stratigraphic investigation of cretaceous formations in the area of Çarşamba (Samsun)
  1. Tez No: 5863
  2. Yazar: ERSUN BAYRAKTAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDİA TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇARŞAMBA (SAMSUN) YÖRESİ KRETASE OLUŞUKLARININ STRATİGRAFİSİNİN İNCELENMESİ Ersun Bayraktaroğlu Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilire Dalı Danışman: Doç. Dr. Vedia TOKER 1988, Sayfa: 60 Jüri : Prof. Dr. Tuncer GÜVENÇ Doç. Dr. Vedia TOKER Yrd.Doc.Dr. Yavuz OKAN inceleme alanı, Orta Pontidlerin Kuzeye dönük yamaçları içerisinde, Samsun ili Çarşamba ilçesi 10-15 km Güneybatısındaki Sarıyurt Köyü ile Tevgör mahalleri arasında yer alan ve Abdal deresinin bir kısmını içine alan bölgededir. i Bu yörede yer alan Üst Kretase -Eosen yaşlı birimlerin detaylı biy ©stratigrafisini açıklığa kavuşturmak için, dünya (işerinde oldukça geniş bir ya yılı ma sahip, dar stratigrafi!? aralıklarda kesin yaş veren ve genel korelasyon amaçlı kullanı la bilecek olan kalkerli nanno planktonlardan yararlanılmıştır. incelame ' alanında ölçülen stratigrafi kesitinden toplanan tortul kayaç örneklerinin içerdiği 40 kalkerli nanno plankton türü ile 7 planktonu foraminifer tanımlanmıştır. I.' - 't ".. ???Tanımlanan bu türler ile geçerliliği bu gün de kabul edilen Maestrihtiyen-Priaboniyen stratigrafi aralığını simgeleyen 4 kalkerli nannoplankton zonu tanımlanmış ve bu zonların Türkiye'de ve dünyada yapılan benzer çalışmalarla karşılaştırılmaları sunulmuştur. inceleme alanında tanımlanan kalkerli nannoplankton zonları yaşlıdan gence doğru şöyle sıralanır: 0.st._^:atag,e..ltiaeat:r.iliiiye.n) Lithraprddites au,â.dt:ai.us. Zonu OrtaEq3£jl_ (lms&M3Xû Na.nno.teJ.rina. fuJMSim.. Zonu Qrta....I.os.sJi.....Cü.s.t.L.üie..slye.a). Dj£.soas.£er. tâaii....nQdif§2: Zonu Ü6.t_. Eq.s eiLİPr.fâMrüS.ü.nJ. C.hJâsmo.]it.hus oamaruensis Zonu Zonların diğer çalışılmış yörelerle karşılaştırılması sonucunda tortulların çökeidiği alanın fosil topluluğuna dayanılarak ılıman bölge kuşağında bulunduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler 2 PriaTaoniyen, Lütesiyen, Hannoplankton.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis STRATIGRAPHIC INVESTIGATION OF CRETACEOUS FORMATIONS IN THE AREA OF ÇARŞAMBA (SAMSUN) Ersun BAYRAKTARO?LÜ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of..Geological Engineering Supervisor : Âssoc.Prof.Dr. Vedia TOKER Jury : Frof.DrT Tuneer GÜVENÇ Âssoc.Prof.Dr. Vedia TOKER As s is t. Prof. Dr. Yavua OKAN The field of investigation is the region located on North slopes of Middle Pontid, between Sarı yurt Village and Tevgörö situated 10-15 km to the South- West of Çarşamba (SAMSUN) and also including some part of the Abdal Brook To understand the detailed biostratigraphy of upper Cretaceous-Eocene aged units of this field, calcareous nannoplankton which are widely found around the world and which gives accurate age information in narrow stratigraphic intervals, are used. Among the samples obtained from sedimantary strata of observed stratigraphic layer, 40 calcareous nannoplankton and 7 planktonic foreminifera species are defined. Using these samples, 4 calcareous nannoplankton zones -which are accepted to symbolise the Maestrichtien-Priabonien stratigraphic interval- are defined and these zones arecompared with the studies held in Turkey and on other parts of the world. The calcareous nannöplankton zones defined in these regions can be arranged from oldest to youngest as follows; Mtlic.aEtiMitg.8. auadxaius. Zone MiddleE.oçe.xis...XLuttftiM.fi) Nan.nptütrİDâ £ul®sn.s. Zone Middle... Eocene.... (jigger.Lutetian) Disco. as.ter taıüi....rto.d.ife.r Zone uppfer Eo.ce.rte_...(Pr jaj^niy e.n} CJtt4â.s.îfi0.1it bus. o&MMXMSMiM Zo ne Key words s Priaboniyen, Lutetian, Kannoplankton.