EEG ve göz izleme sistemleriyle gerçek zamanlı veri seti oluşturmak için bilgisayar destekli arayüz tasarımı
Computer-aided interface design for real-time dataset generation with EEG and eye-tracking systems
  1. Tez No: 843820
  2. Yazar: ÖMER FARUK YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET REŞİT KAVSAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Beyinde oluşan sinyaller (EEG) insan fizyolojisinin anlaşılabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu sinyaller kullanılarak hastalıkların teşhisi ve beyin bilgisayar arayüzü gibi farklı uygulamalar yapılmaktadır. Yapılan bu tez çalışmasında beyin sinyallerinin göz hareketlerine bağlı olarak işaretlendiği bir veri seti oluşturmak ve beyin sinyallerini temel olarak Makine Öğrenmesi yöntemleri ile sınıflandırmak için bir arayüz oluşturulmuştur. Beyin sinyalleri kullanıcıdan elektrotlar yardımıyla alınmış ve göz hareketleri Tobii Eye Tracker 5 cihazı aracılığıyla kaydedilmiştir. Karar Ağaçları, Destek Vektör Makineleri, K-En Yakın Komşuluk, Lojistik Regresyon ve Yapay Sinir Ağları gibi Makine Öğrenmesi modelleri oluşturulan veri kümesine uygulanmış ve beyin sinyalleri iki farklı duruma göre sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Brain signals (EEG) generated in the brain are of great importance for understanding human physiology. These signals are utilized in various applications such as disease diagnosis and brain-computer interfaces. In this thesis study, an interface is developed to create an dataset, where brain signals are annotated based on eye movements, and to classify the brain signals primarily using Machine Learning methods. The brain signals are acquired from the user through electrodes, and eye movements are recorded using the Tobii Eye Tracker 5 device. Machine Learning models such as Decision Trees, Support Vector Machines, K-Nearest Neighbors, Logistic Regression, and Artificial Neural Networks are applied to the generated dataset to classify the brain signals into two different conditions. This study aims to provide a scholarly investigation of how brain signals can be associated with eye movements, leading to the creation of an annotated dataset for further classification using Machine Learning techniques.