Eurydema spectabilis Horváth, 1882 (Heteroptera: Pentatomidae)'de sindirim sisteminin anatomik ve histolojik yapısının incelenmesi
The examination of anatomical and histological structure of digestive system in eurydema spectabilis Horváth, 1882 (Heteroptera: Pentatomidae)
  1. Tez No: 843819
  2. Yazar: HİCRET ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Eurydema spectabilis'in (Horváth, 1882), (Heteroptera, Pentatomidae) sindirim sisteminin histolojik ve anatomik yapısı ışık ve taramalı elektron mikroskobu kullanılarak (SEM) çalışılmıştır. E. spectabilis'te sindirim ağızda başlar anüsle sona erer. Bitki özsuyu ile beslenen E. spectabilis'te emme hortumu rostrumdur. E. spectabilis'in sindirim kanalı ön bağırsak, orta bağırsak ve arka bağırsak olmak üzere 3 farklı bölgeye ayrılır. Işık mikroskobu incelemeleri sonucunda E. spectabilis'in tükürük bezinin asıl ve yardımcı tükürük bezi ile kanallarından oluştuğu görülmüştür. Ön bağırsak farinks, özofagus ve bunu takip eden proventrikulustan meydana gelmektedir. Özofagus proventrikulusa bağlanmakta olup dar bir tüp şeklinde görülmektedir. Proventrikulus duvarı girintili çıkıntılı olmakla birlikte tek tabakalı silindirik epitel ve kas tabakasıyla çevrelenmiştir. Orta bağırsak mide, orta bağırsak kanalı ve bulb olarak incelenmiştir. Mide ve orta bağırsak kanalı tek tabakalı silindirik epitelden meydana gelirken, bulb ise kübik epitele sahiptir. Arka bağırsak gastrik çekum, pylorus, Malpigi tübülü ve rektumdan oluşmaktadır. Rektum arka bağırsağın son kısmını oluşturmaktadır. Hücre duvarı tek tabakalı kübik epitelden oluşmakta ve bol miktarda ürik asit kristallerine ve bakterilere rastlanmaktadır. Malpigi tübülleri ile gastrik çekum tek tabakalı kübik epitelden oluşurken pylorus tek tabakalı silindirik epitelden oluşmaktadır. Malpigi tübülleri iki çift ve distal kısım hemosölde serbest olarak uzanmaktadır. Bu çalışma sonucunda, daha önce incelenmemiş ve tarım zararlısı olan E. spectabilis'in sindirim sistemi histolojisi detaylı açıklanmıştır. Bu türle yapılacak zirai mücadele çalışmalarına ışık tutabileceği amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the histological and anatomical structure of the digestive system of Eurydema spectabilis (Horvath, 1882) (Heteroptera, Pentatomidae) was studied using light and scanning electron microscopy (SEM). In E. spectabilis, digestion begins in the mouth and ends in the anus. In E. spectabilis, which feeds on plant sap, the sucking tube is rostrum. The digestive tract of E. spectabilis is divided into 3 different regions: Foregut, midgut and hindgut. As a result of light microscope examinations, it was seen that the salivary gland of E. spectabilis consists of the main and auxiliary salivary glands and their ducts. The foregut consists of the pharynx, the esophagus, and the proventriculus following it. The esophagus is connected to the proventriculus and appears as a narrow tube. Although the proventriculus wall is indented, it is surrounded by a single layer of cylindrical epithelium and muscle layer. The midgut has been examined as stomach, midgut tract and bulb. While the stomach and midgut tract consist of single-layered cylindrical epithelium, the bulb has cuboidal epithelium. The hindgut consists of the gastric cecum, pylorus, Malpigian tubule and rectum. The rectum forms the last part of the hindgut. The cell wall consists of a single-layer cuboidal epithelium and abundant uric acid crystals and bacteria are found. While the gastric cecum with malpygian tubules consists of a single-layer cuboidal epithelium, the pylorus consists of a single-layer cylindrical epithelium. Malpygian tubules are two pairs and the distal part lies freely in the hemocoel. As a result of this study, the histology of the digestive system of E. spectabilis, a previously unexplored agricultural pest, was explained in detail. It is aimed to shed light on the agricultural control studies to be carried out with this species.