The effects of one and two-dimensional spatial variability on the analysis results in deep excavations
Derin kazilarin olasiliksal analizi üzerinde bir ve iki boyutlu konumsal değişkenliğin etkisi
  1. Tez No: 843822
  2. Yazar: DURSUN ENES KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ OĞUZHAN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Zeminin heterojenliği geoteknik yapıların tasarımında zorluk teşkil etmektedir. Zemin değişkenliği tasarım aşamalarında ön plana çıkmakta ve deterministik yöntemler tarafından doğrudan hesaba katılamamaktadır. Bu nedenle alternatif yöntemler geliştirilmiş ve bu analiz yöntemlerinden biri olan Rastgele Sonlu Elemanlar Yöntemi (RFEM) bu çalışma kapsamında kullanılmıştır. Mevcut çalışma, Ankara'da bulunan Mövenpick Oteli inşaatı kapsamında oluşturulan 20 m kazı derinliğine sahip ankrajlı duvarın analizlerini RFEM kullanılarak ele almıştır. Söz konusu ankrajlı duvarın inklinometre ölçümleri mevcut olup bu değerler ile rastgele saha analizi sonuçları arasında bir karşılaştırma yapılmaktadır. Yapılan çalışmada RFEM analizinde zemin kohezyonu, içsel sürtünme açışı ve ankraj ön germe yükleri rastsal değişken olarak ele alınmıştır. İçsel sürtünme açışı rastgele alan yöntemi kullanılarak hesaplanmış ve farklı dalgalanma ölçekleri uygulanmıştır. Tek boyutlu rastgele alan analizlerinde 3 m ve 21 m olmak üzere iki farklı dalgalanma ölçeği (SOF) ele alınmıştır. İki boyutlu rastgele alan analizleri ise düşey dalgalanma ölçeği 3 m ve yatay dalgalanma ölçeği 21 m olmak üzere gerçekleştirilmiştir. Rastgele alan oluşturulmasında deterministik analizde kullanılan değerler ortalama olarak kabul edilmiş, varyasyon katsayıları (COV) ise literatür taraması sonrasında belirlenmiştir. Her bir dalgalanma ölçeği değeri için 300 iterasyon yeterli bulunmuştur. Çalışma sonuçları incelendiğinde, dalgalanma ölçeğindeki artışın yinelemeler yoluyla elde edilen verilerin dağılımını önemli ölçüde etkilediği görülmektedir. Dalgalanma ölçeğinin artması sistemin yenilme oranını ve yenilme olasılığını arttırmıştır. Tek boyutta yapılan analizler, inklinometre ölçümlerine kıyasla daha yüksek deplasman tahminleri ortaya çıkartırken, iki boyutta yapılan analizlerden elde edilen sonuçlar, inklonometre okumalarına çok yakın olup, daha gerçekçi bir sistemin kurulduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The heterogeneity of soil poses a significant challenge in the design of geotechnical structures. Soil variability becomes prominent in the design stages, and the deterministic methods can not directly account for this soil variability. Therefore, alternative methods have been developed, and one such method is the Random Finite Element Method (RFEM). In the context of this study, the focus is on a drilled shaft excavation support wall designed for the Mövenpick Hotel in Ankara, Turkey. The wall features a 20-meter deep excavation and is analyzed using RFEM. The inclinometer measurements for the drilled shaft wall are available, and a comparison is made between these recorded values and the results of the random field analysis. Within the scope of the study, soil cohesion, effective stress friction angle, and anchor prestress loads are treated as random variables in the RFEM analysis. The effective stress friction angle is calculated using a random field, and different scales of fluctuation (SOF) are applied. For RFEM in one dimension, analyses are performed for SOF of 3m and 21m. For RFEM in two dimensions, analyses are conducted with SOFy = 3m and SOFx = 21m. In the creation of the random field, deterministic analysis values are assumed as means, and the coefficients of variation (COV) are determined after a literature review. Within the study, 300 iterations are carried out for each SOF value. An examination of the results indicates that an increase in SOF significantly influences the distribution of data obtained through iterations. The increase in SOF has increased the system's failure rate and, thus failure probability. Analysis conducted in one dimension showed overestimation compared to actual inclinometer measurements, while RFEM in two dimensions closely approximates actual inclinometer readings, indicating the establishment of a more realistic system model.