Optik sistemlerde mercek aberasyonları ve bunların bilgisayar yardımı ile incelenmesi
- Tez No: 8439
- Danışmanlar: DOÇ.DR. B. SAMİ YILBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Çalışmanın ilk bölümünde konuya giriş yapılarak Fermat prensibi ve Snell Kanunu hakkında bilgi verilmiş, ikinci ve takip eden bölümlerde odak uzak lığı, Gauss görüntü, dalga cephesi, küresel aberasyon ve bunun mercek şek line bağlı değişimini belirlemek için paraksiyal yaklaşım incelenmiştir. Yedinci bölümde sistem dizaynı için sonlu ışın izleme (finite ray tracing) nin önemi belirtilerek iki boyutta incelenmiştir. Sekizinci bölümde deği şik veriler için bilgisayar programlarının neticeleri tartışılmıştır. Abe rasyonu en düşük düzeye indirmek için bazı parametrelerin uygun değer leri, bilgisayar programları yardımıyla, daha kısa sürede bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In the beginning of the study, giving knowledge about the Fermat's principle and Snell's Law, the paraxial approximation that has allowed us to determine the focal length, Gaussian image plane and a measure of the wavefront spherical aberration and its variation with lens shape has considered. ' When a design has approached a sufficient minimum in aberration - which may require changes in refractive indices and elements seperations as well as changes in curvatures - Then it is time to trace some actual rays through the system procedure for doing this which is called finite ray tracing. In the section 7, this has been considered. After that two computer programs and results of them and suggestions for further study were given.