Katkısız ve katkılı (Sb) Ge tek kristallerin büyütülmesi, yapısal ve optik özelliklerinin incelenmesi
Undoped and doped (Sb) Ge single crystal growth, investigation of structural and optical properties
  1. Tez No: 354229
  2. Yazar: YUNUS ÇAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, katkılı ve katkısız Ge tek kristalleri Czochralski (CZ) kristal büyütme tekniği ile büyütüldü. (111) yönelimli büyütülen Ge tek kristallerin, yapısal ve optik özellikleri yüksek çözünürlüklü X-ışını kırınımı (HRXRD), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopi (FTIR) ve spektroskopik elipsometre (SE) analiz yöntemleri ile karakterize edildi. Katkısız ve Sb katkılı Ge tek kristaller için HRXRD ölçümlerinden elde edilen w-2q X-ışını kırınım desenlerinden kristallerin 111 yöneliminde büyüdüğü görüldü ve örgü parametresi bulundu. FTIR analizleri sonucunda 2-12 µm aralığında optik geçirgenliğin >%45 olduğu görüldü. SE analiz yöntemiyle kristallerin kırılma indisi ve yasak enerji aralığı bulundu. Tüm bu sonuçlarla üretilen Ge tek kristallerin kızıl ötesi sistemlerde mercek veya optik pencere kullanımına uygun olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, Ge doped and undoped single crystals grown by Czochralski (CZ) crystal growth techniques. (111) oriented grown of Ge single crystals structural and optical properties high-resolution X-ray diffraction (HRXRD), Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) and spectroscopic ellipsometry (SE) analysis methods were characterized. Undoped and Sb-doped Ge single crystals obtained w-2q X-ray diffraction pattern of the crystals from the HRXRD measurement was observed to have grown in the 111 orientation and lattice parameters were calculated. FTIR analysis showed that the optical transmittance in the range of 2-12 ?m is > 45% was observed.. By the method of analysis SE refractive index and forbidden energy gap of the crystals was calculated. According to these results, single crystals grown Ge lens or optical window for use in infrared systems have proved to be suitable.