IBM uyumlu bilgisayarlar için programlanabilir 1/0 ünitesi
  1. Tez No: 8440
  2. Yazar: MUSTAFA DANACI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. B. SAMİ YILBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada, IBM-PC, XT ve AT uyumlu bilgisayarlar ile endüstriyel uygulamalar için program kontrollü paralel veri transferi yapabilen Giriş/Çıkış (I/O) Program Kartı dizayn edilmiştir. 72 adet I/O ucu olan bu kart ile dijital seviyede paralel veri transferi yapılabilmektedir. Bu karta eklenecek uygun Analog/Dijital ve Di jital/Analog/Çeviriciler (ADC-DAC) ile analog bilgiler de bilgisayarda işlenebilmektedir. Birinci bölümde, gerçekleştirilen I/O kartı ve endüstrideki uygulama alanları tanıtılmıştır. ikinci bölümde, bilgisayarların donanımı, programlama dilleri ve mikroişlemci yapısı hakkında genel bilgi verilmiştir. üçüncü bölümde, paralel ve seri bilgi transferi, standart I/O portları ve devrede kullanılan çevre arabirim elemanı 8255 entegresinin komut yapı ve özellikleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, I/O Kartının dizaynı, devrenin çalışması ve bilgisayar programı verilmiştir. Beşinci bölümde, hazırlanan I/O kartının özelliklerinden ve uygulama alanlarından bahsedilmiş olup, değişik hızlarda çalışan bilgisayarlar ile port giriş/çıkış hızı erişim süreleri irdelenmiştir. Ekler bölümünde tezde kullanılan 8255 (PPI) entegresi, karakteristikleri ve PC bilgisayarlar için hazırlanan 24 uçlu I/O kartının tanıtımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, an I/O program card which is capable of transfering parallel data to the all versions of IBM-PC compatible machines, has been designed and constructed. The card designed has 72 I/O port, so it is possible to transfer parallel data in a digital form. When this card is used with ADC and DAC, the analogue signals can be processed through a computer. In the first section, the I/O card and its application in industry are introduced. in the second section, the hardware of computer, programming languages, and a microprocessor structure are introduced. In the third section, serial and parallel data transfer, standart I/O ports, and the instruction set of 8255 interfacing unit and its properties are given briefly. In the forth section, the design of I/O card, the performance of circuit, and the computer program list are given. In the fifth section, the properties of I/O. card and its application areas are stated. Also the use of I/O card with different microcomputers are discussed. In appendix, the characteristics of 8255, and I/O card which has 24 ports and application with PC machines are introduced.