Aile hekimliği asistanlarının osteoporoz hakkındaki farkındalığının değerlendirilmesi
Evaluation of family medicine residents' awareness regarding osteoporosis
  1. Tez No: 843902
  2. Yazar: ALPTEKİN CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKADİR AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Osteoporoz; yaşlanma, menopoz gibi nedenlerle kemiğin kırılganlığında ve kırılma riskinde artma ile karakterize olan ilerleyici oldukça yaygın bir kemik hastalığıdır. Erken teşhis ve dolayısıyla kırıkların önlenmesi önem arz etmektedir. Bu bağlamda hekimler arasında osteoporoz hakkındaki farkındalık düzeyinin arttırılması bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada aile hekimliği asistanlarının osteoporoz farkındalık düzeyinin değerlendirilmesi ve bu konuda farkındalık oluşmasını sağlayarak osteoporoz hakkında bilgi düzeyinin arttırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Araştırmamız tanımlayıcı tipte kesitsel bir çalışma olup, 01.12.2022 ile 31.12.2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Türkiyedeki tüm aile hekimliği asistanlarına ulaşılması hedeflenmiştir. Araştırmaya katılmayı kabul eden, anket formunu eksiksiz dolduran 265 aile hekimliği asistanı araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmacılar tarafından hazırlanmış, demografik bilgileri ve Osteoporoz Farkındalık Ölçeği Türkçe Versiyonunu içeren anket formu çevrimiçi platformlar üzerinden uygulanmıştır. Veriler SPSS 20.0 (SPSS Inc,Chicago,IL,USA) programına kaydedilerek istatistiksel analizi yapılmıştır. BULGULAR: Toplam 265 katılımcı ile yapılan çalışmamızda katılımcılardan 119 (%44,9) kişi erkek, 146 (%55,1) kişi kadındır. Katılımcıların yaş ortalaması 32,06±6,83 (SS) olarak bulunmuştur. Katılımcıların osteoporoz farkındalık ölçek puan ortalaması 83,21±13,16 (SS) (min:27, max:108), olarak orta-yüksek seviye olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Osteoporosis is a progressive, common bone disease characterized by increase in bone fragility and fracture risk due to aging and menopause. Early diagnosis and thus prevention of fractures are of importance. Therefore, it is necessary to increase the level of osteoporosis awareness among physicians. In this study, we aimed to evaluate family medicine residents' osteoporosis awareness level and to increase their knowledge by raising awareness on this issue. METHOD: Our study is a descriptive cross-sectional study, conducted between 01.12.2022 and 31.12.2022. We aimed to reach all family medicine residents in Turkey. A total of 265 family medicine residents whom agreed and completed the questionnaire were included in the study. The questionnaire, including demographic information prepared by researchers and Osteoporosis Awareness Scale Turkish Version, was administered via online platforms. The data were recorded in SPSS 20.0 (SPSS Inc, Chicago,IL,USA) program and statistically analyzed. RESULTS: The study was conducted with 265 participants, 119 (44.9%) of which were male and 146 (55.1%) were female, with a mean age of 32.06±6.83 (SD). Participants' mean Osteoporosis Awareness Scale Score was 83.21±13.16 (SD) (min:27, max:108), charactarized as medium-high level.