The Effect Of Wındow Openıng Angles To Natural Ventılatıon In A Classroom
Bir sınıfta pencere açılma açılarının doğal havalandırmaya etkisi
  1. Tez No: 843908
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELGİN TERİM ÇAVKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Doğal havalandırma, mekanik sistemler kullanılmadan binalar ve diğer yapılar arasında havanın sirkülasyonunu sağlamak için rüzgar ve sıcaklık farklılıklarını kullanan pasif bir süreçtir. Doğal havalandırma, iyi iç hava kalitesinin sağlanmasında önemli bir faktördür. Kirleticilerin uzaklaştırılmasına ve bunların yerine temiz hava konulmasına yardımcı olur; bu da bölge sakinlerinin sağlığı ve refahı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bu durum özellikle öğrencilerin kötü hava kalitesinin etkilerine daha fazla maruz kaldığı eğitim binaları için önemlidir. Pencere açıklıkları doğal havalandırmada önemli bir rol oynamaktadır. Pencerenin konumu ve açılma açısı, odadaki hava sirkülasyonu üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Örneğin, bir odanın karşıt tarafındaki pencerelerin açılması çapraz havalandırma oluşturabilir, bu da kirleticilerin uzaklaştırılmasına ve temiz havanın içeri girmesine yardımcı olabilir. Autodesk'in CFD yazılımı binalardaki hava akışı modellerini simüle etmek için güçlü bir araçtır. Bu yazılım, etkili doğal havalandırmayı sağlamak için pencerelerin en iyi açılma açısını belirlemek için kullanılabilir. Bu çalışma, İzmir'deki Yaşar Üniversitesi'ndeki bir sınıfta hava akışı modellerini simüle etmek için Autodesk'in CFD yazılımını kullanmaktadır. Çalışmanın sonuçları, pencere açıklıklarından geçen doğal hava akışının sınıfın havalandırma ihtiyacını ne kadar iyi karşıladığını belirlemek için kullanılacak. Bu çalışmanın sonuçlarının sınıf pencerelerinin tasarımı ve işleyişi açısından önemli sonuçları olacaktır. Bu çalışma benzer bağlamda gelecekte yapılacak araştırmalar için değerli veriler sağlayabilir. Mimarlar bu ve benzeri çalışmaları dikkatle değerlendirerek, herhangi bir tasarım değişikliği yapmadan, yalnızca pencere açılma açılarını ayarlayarak daha iyi doğal havalandırılan sınıflar oluşturabilirler.
Özet (Çeviri)
Natural ventilation is a passive process that uses wind and temperature differences to circulate air through buildings and other structures without the use of mechanical systems. Natural ventilation is a key factor in ensuring good indoor air quality. It helps to remove pollutants and replace them with fresh air, which can have a significant impact on the health and well-being of residents. This is particularly important in educational buildings, where students are more exposed to the effects of poor air quality. Window openings play an important role in natural ventilation. The location and the opening angle of the window can have a significant impact on air circulation in a room. For example, opening windows on opposite sides of a room can create cross ventilation, which can help remove pollutants and bring in fresh air. Autodesk's CFD software is a powerful tool for simulating airflow patterns in buildings. This software can be used to determine the best opening angle of windows to ensure effective natural ventilation. This study uses Autodesk's CFD software to simulate airflow patterns in a classroom at Yaşar University in Izmir. The results of this study will be used to determine how well the natural airflow through the window openings meets the ventilation needs of the classroom. By carefully considering this and similar studies, architects can create better naturally ventilated classrooms without making any design changes but only adjusting window opening angles.