The representation of women in cinematic space: The case of The Handmaid's tale
Sinematik mekanda kadın temsiliyeti: Damızlık Kızın Öyküsü örneği
- Tez No: 843909
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ERANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, sinematik mekandaki kadının temsilinde tasvir edilen olgularının sosyolojik tahakküm ve toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin karmaşık etkileşimine odaklanmaktadır. Mekanlara gömülü incelikli çıkarımları analiz etmeyi, kadınların tasvirini belirleyen genel normları ayırt etmeyi ve toplumda kök salmış basmakalıp düşüncelerin varlığının altını çizer. Araştırma,“Damızlık Kızın Öyküsü”dizisinin ilk sezonunda yer alan özellikle domestik ve kamusal alanları sinematik mekânsal analiz aracı olarak odak noktası haline getirmektedir. Bu dizi mekanlarının tasarımı, insan bedeni ile içinde yaşadığı mekânlar arasındaki ilişkiden kaynaklanan iktidar dinamiklerini incelemek ve böylece toplumsal normların bireyin algısal çerçevesi üzerindeki derin etkisini göstermek için kapsayıcı bir sahne görevi görür. Bu çalışmanın metodolojik temeli, cinsiyet ve mekân bağlamında fiziksel özellikler, aktiviteler ve anlam nitelikleri dahil olmak üzere mekânsal ve sinematik pratikler üzerinden araştırılmasına dayanmaktadır. Araştırma, mekân ve cinsiyet konusuna ait olan bakış açısını set tasarımı, mekânsal unsurlar, karakter etkileşimleri, teorik çerçevedeki mekânsal ve sinematik anlatımın temsiliyetlerini inceleyerek genişletir. Çalışmanın amacı toplumsal cinsiyetin mekandaki toplumsal inşasını kadının adı, benliği ve bedeni üzerinden ve bu süreçte ortaya çıkan hiyerarşik sınırlar ve temsilleri ortaya çıkarmaktır. Ayrıca, sinematik mekânlardaki kadın temsilleri ve toplumsal cinsiyet algısının yeniden inşası üzerine önemli bilgiler sunması ve gelecekteki mekân tasarımlarında eşitlikçi bir yaklaşımın benimsenmesine katkıda bulunması umulmaktadır. Nihayetinde, kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda toplumda farkındalık yaratabilir. Sonuç olarak, bu çalışma, kadınların sinema mekânlarında nasıl tasvir edildiğine ve toplumsal cinsiyet perspektiflerinin nasıl genişletilebileceğine dair yapıcı bilgiler sunmayı ve daha eşitlikçi ve kapsayıcı bir toplumsal anlatıya katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the elaborate interaction of sociological domination and gender inequalities as depicted in the representation of women in cinematic fiction. It sets out to analyze the nuanced inferences embedded within spaces, discern the general norms governing the portrayal of women, and underscore the persistence of societal stereotypical patterns. To achieve these objectives, the research conducts a meticulous analysis of prioritized domestic space and then public spaces within the first season of the series“The Handmaid's Tale”utilizing the tool of spatial analysis. The design of this series serves as a compelling scene for examining the dynamics of power that originate from the relationship between the human body and the spaces it inhabits, thereby illustrating the profound influence of societal norms on an individual's perceptual framework. The methodological foundation of this study hinges on a comprehensive exploration of spatial and cinematic practices, including physical features, activities, and meaning attributes within the context of gender and space. The investigation extends its view to various elements such as set design, spatial arrangements, character interactions, theoretical framework, and the representational meanings embedded in these fictional spaces and cinematic frames. The aim of the study the reflect on the social construction of gender in space through a woman's name, self, and body and the hierarchical boundaries and representations that emerge in this process. Furthermore, the research carries the potential to inform future spatial designs by encouraging an approach grounded in principles of gender equality. It illuminates the visual representations of gender perceptions, thereby raising awareness about women's rights and gender equality in society. Ultimately, this study seeks to provide constructive insights into the portrayal of women in cinematic spaces and the expansion of gender perspectives, contributing to a more equitable and inclusive societal narrative.