İlköğretim kurumları için salgın dönemlerinde hastalık riskini azaltacak iç mekân geliştirilmesi
Development of indoor space for primary education institutions that will reduce the risk of disease during the epidemic period
  1. Tez No: 843921
  2. Yazar: AYŞE SUNGURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Eğitim bir ülkenin kalkınmasında önemli bir yere sahiptir. Özellikle ilköğretim, çocuk gelişiminin ve öğrenme eyleminin gerçekleştiği ilk kurumdur. Bu deneyim birey olarak çocuğun sosyal ve duygusal zekâ gelişimi açısından önemli bir sürecin başlangıcıdır. Küçük yaşlarda tanışılan ilköğretim okullarında öğrenciler için bir eğitim mekânı olmanın ötesinde çocuğun sosyal gelişimi açısından yeni ve deneyimlenmemiş önemli bir sürecin başlangıcıdır. Covid-19 salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte çocuklar üzerinde benzeri görülmemiş bir etkisi olmuştur. Bu süreçte yüzyüze eğitime ara verilmiş, uzaktan eğitim sistemine geçilmiştir. Her öğrenci teknolojik imkânlara sahip olamadığından ekonomik koşullar eğitime erişim konusunda ciddi sorunları beraberinde getirmiş, eğitimde fırsat eşitsizliği daha da derinleşmiştir. Geçmişten günümüze birçok salgın meydana gelmiş ve bunun sonucunda mekânsal ve mimari birçok değişime zorlamıştır. Yaşanılan pandemiden edindiğimiz bilgilerle mevcut ilköğretim yapılarında mekânsal analizler sonucunda sınıfların post-pandemiye karşı esnek kullanımına ilişkin bir tasarım çalışması gerçekleştirmek hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda pandeminin mekânsal etkileri ve Covid-19 pandemisine dikkat çekilmiş, mevcut okul yapılarında karşılaşılan zorluklar araştırılmış. Ardından pandemi döneminde ülkemizde ve yurtdışında yapılan çeşitli mekânsal tasarım çalışmalarına yer verilmiştir. Bu doğrultuda çalışmada Covid-19 odaklı pandemi sonrası ilköğretim yapılarındaki mekânsal değişimi ortaya koyan tasarım ölçütleri ortaya konulmuş, pandemi sorununa mekânsal ve mimari tasarım açısından çözüm önerileri getirilerek geliştirilmiştir. Bu amaçla literatüre katkı sağlaması hedeflenmektedir. Okullarınpandemi ve post-pandemi döneminde sınıfların sağlıklı, güvenli, fonksiyonel ve esnek kullanımını sağlayarak eğitimin aksamadan devam edebilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Education has an important place in the development of a country. In particular, primary education is the first institution where child development and learning action take place. This experience is the beginning of an important process for the development of social and emotional intelligence of the child as an individual. Beyond being an educational place for students in primary schools that meet at an early age, it is the beginning of a new and inexperienced important process in terms of the child's social development. With the advent of the Covid-19 pandemic, it has had an unprecedented impact on children. In this process, face-to-face education was Decoupled and the distance education system was switched on. Since not every student can have technological opportunities, economic conditions have brought serious problems with access to education, and inequality of opportunity in education has deepened. Many epidemics have occurred from the past to the present and, as a result, have forced many spatial and architectural changes. With the information we have obtained from the pandemic, it has been aimed to carry out a design study on the flexible use of classrooms against post-pandemic as a result of spatial analyses in existing primary school structures. In line with this goal, attention was drawn to the spatial effects of the pandemic and the Covid-19 pandemic, and the difficulties encountered in existing school structures were investigated. Then, various spatial design studies conducted in our country and abroad during the pandemic period were included. In this direction, in the study, the design criteria that reveal the spatial change in primary school structures after the Covid-19 pandemic have been put forward, and the solutions to the pandemic problem in terms of spatial and architectural design have been developed by introducing suggestions. For this purpose, it is aimed to contribute to the literature. It is aimed that schools can continue education without interruption by ensuring healthy, safe, functional and flexible use of classrooms during the pandemic and post-pandemic periods.