Kolorektal adenokarsinomlarda mikrosatellit durumunun histopatolojik ve moleküler özelliklerle karşılaştırılması ve sağ kalıma etkisi
Comparison of histopathologic and molecular features of microsatellite status in colorectal adenocarcinomas and its effect on survival
- Tez No: 843922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ ALABALIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Moleküler Tıp, Patoloji, Molecular Medicine, Pathology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kolorektal karsinom dünya genelinde ve ülkemizde en sık görülen malign tümörler arasındadır. Temel olarak 3 farklı patogenetik yolaktan gelişir. Bunlardan biri olan mikrosatellit instabilite (MSI), DNA yanlış eşleşme onarımı (MMR) genlerindeki sporadik ya da kalıtsal mutasyonlar sonucu oluşur. Kolorektal kanserlerin yaklaşık %15'i bu yolaktan gelişir. MMR defektif kolorektal kanserlerin prognozu daha iyi olup tedavisi mikrosatellit stabil (MSS) olanlara göre daha farklıdır. Ayrıca MMR defektifliği, kalıtsal Lynch Sendromu konusunda aileyi yönlendirme açısından önemlidir. Bu çalışmada, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2018 ile 2022 yılları arasında kolorektal adenokarsinom tanısı almış 224 olgu seçildi. Olguların H&E boyalı lamları ile MLH-1, PMS-2, MSH-2 ve MSH-6 immünhistokimya lamları arşivden çıkarılarak yeniden incelendi. Hastaların genel özellikleri olan histolojik alt tip, cinsiyet ve yaş, klinikopatolojik bulguları olan pTNM, yerleşim yeri, tümörün en büyük çapı ve polip varlığı, histomorfolojik bulguları olan diferansiasyon, moleküler KRAS, NRAS ve BRAF çalışmaları Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastane Bilgi ve Yönetim Sistemi (HBYS)'nden ve Tıbbi Patoloji arşiv kayıtlarından elde edildi. Sağkalıma ait veriler HBYS üzerinden ulaşılan Kimlik Paylaşımı Sistemi ile elde edildi. Amacımız olguların, MSI durumları ile bu parametreleri karşılaştırmak ve bölgemizde görülen kolorektal karsinomların karsinogenezis sürecine ışık tutabilmektir. Çalışmamızda MMR defekti ile erkek cinsiyet, düşük uzak metastaz oranı, sağ kolon yerleşimi, büyük tümör çapı, immatür stromanın az olması, tümör stroma oranının yüksek olması ilişkili bulundu. Olguların MSI durumu ile tümör alt tipi, yaş, diferansiasyon, pT evresi, N evresi, KRAS, NRAS ve BRAF sonuçları, polip varlığı, tümör nodülleri varlığı, intratümöral lenfositik yanıt seviyesi, kirli nekroz varlığı, büyüme paterni arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki izlenmedi. Çalışmamızda olguların %26,3'ünün MMR genleri defektif izlendi. MMR defektif KRK oranı literatüre göre daha yüksekti. MMR stabil olgular, stroma oranı yüksek, immatür stromalı ve daha fazla uzak metastaz gösterdi. Fakat literatürün ve iii diğer bulguların tersine, MMR stabil hastaların sağkalımı, MMR defektif hastalara göre kısmen daha iyi bulundu
Özet (Çeviri)
Colorectal cancers are among the most common malignant tumours worldwide and in our country. It basically develops through three different pathogenetic pathways. One of them, microsatellite instability (MSI), is caused by sporadic or hereditary mutations in DNA mismatch repair (MMR) genes. Approximately 15% of colorectal cancers develop through this pathway. Colorectal cancers with MSI have a better prognosis and treatment is different than those with microsatellite stable (MSS). In addition, the family should be guided in terms of Lynch syndrome, which is inherited. In this study, 224 cases diagnosed with colorectal adenocarcinoma between 2018 and 2022 in the Department of Pathology, Dicle University Faculty of Medicine were selected. H&E stained slides and MLH-1, PMS-2, MSH-2 and MSH6 immunohistochemical slides were retrieved from the archive and re-examined. General characteristics of the patients including histological subtype, gender and age, clinicopathological findings including pTNM, location, largest diameter of the tumour and presence of polyps, histomorphological findings including differentiation, molecular KRAS, NRAS and BRAF studies were obtained from Dicle University Faculty of Medicine Hospital Information and Management System and Medical Pathology archive records. Survival data were obtained from the Identity Sharing System accessed through the Hospital Information and Management System. Our aim was to compare these parameters with the MSI status of the cases. In our study, male gender, low metastasis rate, right colon location, large tumour diameter, low immature stroma and high tumour to stroma ratio were associated with MMR defective cases.No statistically significant correlation was observed between MSI status and tumour subtype, age, differentiation, pT stage, N stage, KRAS, NRAS and BRAF results, presence of polyps, presence of tumour nodules, intratumoural lymphocytic response level, presence of dirty necrosis and growth pattern. In our study, MMR genes were found to be defective in 26.3% of the cases. The rate of MMR defective CRC was higher compared to the literature. MMR stable v cases showed higher stroma ratio, immature stroma and more distant metastasis. However, in contrast to the literature and other findings, the survival of MMR stable patients was slightly better than MMR defective patients.