Yeme davranışı kalıpları ölçeği'nin (eating behavior patterns questionnaire) türkçe geçerlik güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the eating behavior patterns questionnaire
  1. Tez No: 843920
  2. Yazar: İLYAS ÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, Yeme Davranışı Kalıpları Ölçeği'nin (YDKÖ) Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmak amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında Trabzon Üniversitesi'nde 2021-2022 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 510 kız üniversite öğrencisi çalışmaya dahil edilmiştir. Ölçeğin yapı geçerliği için açıklayıcı faktör analizi (AFA) ve doğrulayıcı faktör analizi (DFA) uygulanmıştır. Faktör analizinin yapılabilmesi için Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) ve Bartlett'in küresellik testi (Bartlett's test of sphericity) kullanılarak örneklem uygunluğu ve yeterliği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to conduct a validity and reliability study of the Eating Behavior Patterns Scale (EBPQ) in Turkish. Within the scope of the research, 510 female university students studying at Trabzon University in the 2021-2022 academic year were included in the study. Exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA) were applied for the construct validity of the scale. In order to perform factor analysis, sample suitability and adequacy were tested using Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) and Bartlett's test of sphericity.