Design and optimization of a spherical hydrokinetic turbine
Küresel hidrokinetik türbinin tasarımı ve optimizasyonu
- Tez No: 843925
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İSHAK YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Küresel hidrokinetik türbinler, akışkan hareketini kullanarak enerji üretme yeteneği olan, göreceli olarak yeni bir teknolojidir. Bu türbinlerin verimlilikleri, tasarımlarına büyük ölçüde bağlıdır. Türbinlerin performansını en üst düzeye çıkarmak, verimliliklerini artırmak ve çevresel sürdürülebilirliği sağlamak için simülasyon tekniklerini kullanarak tasarımlarının optimize edilmesi gerekmektedir. Tez kapsamında, hidrokinetik türbinlerin tasarım ve işletme parametrelerini optimize ederek enerji üretimini artırmayı ve verimliliğin daha iyi hale getirilmesi amaçlanmıştır. Türbinin geometrisi, kanat profili, kanat sayısı ve diğer tasarım faktörleri, genel performansı büyük ölçüde etkileyebilir. Bu nedenle, en uygun tasarım parametrelerini belirlemek için optimizasyon algoritmaları ve teknikleri kullanılmalıdır. Optimizasyon sırasında, Hesaplamalı Akışkan Dinamiği tekniği kullanılarak tasarlanan küresel hidrokinetik türbinde, parametreler belirli algoritmalar kullanılarak optimize edilmiştir. Yapılan simülasyonlar, enerji üretimini ve verimliliği değerlendirmek için kullanılmıştır. Bu sayede, türbinlerin teorik olarak nasıl performans göstereceği önceden tespit edilmiş ve gerekli optimizasyonlar yapılmıştır. Araştırma sonucunda, elde bulunan parametreler arasından en iyi varyasyona sahip türbin modelini belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Spherical hydrokinetic turbines are a relatively new technology with the ability to generate energy using fluid motion. The efficiency of these turbines depends greatly on their design. To maximize the performance of turbines, increase their efficiency and ensure environmental sustainability, their designs need to be optimized using simulation techniques. The scope of the thesis aims to increase energy production and improve efficiency by optimizing the design and operating parameters of hydrokinetic turbines. The turbine's geometry, airfoil, number of blades, and other design factors can greatly affect overall performance. Therefore, optimization algorithms and techniques should be used to determine the optimal design parameters. During optimization, the parameters of the spherical hydrokinetic turbine designed using the Computational Fluid Dynamics technique were optimized using certain algorithms. The simulations were used to evaluate energy production and efficiency. In this way, the theoretical performance of the turbines was determined in advance and the necessary optimizations were made. As a result of the research, the turbine model with the best variation among the available parameters was determined.