Amasya/Akdağ deltocephalinae (homoptera, auchenorrhyncha, cicadellidae) faunası üzerine bir araştırma
A Fauna study on subfamily deltocephalinae (homoptera, auchenorrhyncha, cicadellidae) in the Amasya/Akdağ
- Tez No: 84393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL ZEYBEKOĞLU, DOÇ. DR. HALUK KEPELİOOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
AMASYA / AKDAĞ DELTOCEPHALINAE (HOMOPTERA, AUCHENORRYNCHA CICADELLIDAE) FAUNASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ÖZET Bu çalışmada, araştırma alanı olarak Amasya / Akdağ seçilmiştir. 1998 Mayıs - Kasım aylarında araştırma alanından Deltocephalinae alt familyası türlerine ait ergin örnekler gündüz atrapla toplanmıştır. Örnekler, prepare edilerek taksonomik karak- terleri incelenmiş, literatür bilgileri ile karşılaştırılması sonucunda teşhisleri yapılmıştır. Teşhis neticesinde araştırma alanında 20 Deltocephalinae türü tespit edilmiştir. Bu türlerden Jassargus bicorniger (Then, 1896) ve Adarrus duodecimguttatus (Ceruttı, 1938) Türkiye Deltocephalinae faunası için yeni kayıt olarak bildirilmiştir. Örnekler incelenerek bazı türlerin taksonomik karakterleri belirtilmiştir. Türlerin Palaearktik bölge ve Türkiye'deki dağılışları verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Amasya, Akdağ, Deltocephalinae, Fauna, Türkiye.
Özet (Çeviri)
A FAUNA STUDY ON SUBFAMILY DELTOCEPHALINAE (HOMOPTERA, AUCHENORRHYNCHA, CICACELLIDAE)IN THE AMASYA/AKDA? ABSTRACT In this study Amasya / Akdağ was selected as the research area. Adult samples belonging to subfamily Deltocephalinae were collected between May and Nowember in 1998 from research area by a catching net in day time. The samples were prepared. The taxonomichal characteristics of the samples were the examined and defined comparing with the literature. As a result of the definition, 20 species belonging to Deltocephalinae were determined in the research area. It was reported that two of them, Jassargus bicorniger (Then, 1896) and Adarrus duodecimguttatus are (Cerutti, 1938) new records for the Deltocephalinae fauna of Turkey. The collected samples were examined and taxonomichal characteristics of some species were defined. The distribution of species in Palaearctic Reigon and in Turkey were given. Key Words : Turkey, Amasya, Akdağ, Deltocephalinae, Fauna.