Avrupa şüpheciliği bağlamında Avrupa Güvenlik Mimarisi'nin analizi: Daimi yapılandırılmış iş birliği örneği
Analysis of European security architecture in the context of Euroscepticism: The case of of Permanent Structured Cooperation
- Tez No: 843959
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÖZDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
“Şüphecilik”ve“entegrasyon”modern Avrupa çalışmalarında ve güncel uluslararası ilişkiler literatüründe çok sık kullanılmaya başlayan kavramlardır. Çünkü aktörler arasında yüzyıllardır süregelen güç mücadelesinin ardından art arda yaşanan iki büyük dünya savaşından kıta Avrupası büyük zarar görmüştür. Özellikle Fransa ve Almanya arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesinin kıtadaki barış ortamının inşa edilmesine hizmet edeceği görüşü ise bu tarihsel sürecin ardından hâkim olmuştur. Bu bağlamda en basit tanımı ile bütünleşme projelerine / politikalarına muhalefet olarak tanımladığımız Avrupa şüpheciliği, AB'nin yaşadığı krizlerin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Avrupa Toplulukları'nın kuruluş sürecinde de olmakla birlikte 1980-1990'lı yıllardan itibaren akademi ve medyada tartışılmaya başlayan Avrupa şüpheciliği özellikle son yıllarda Avrupa siyasetinde daha görünür hale gelmiştir. Avrupa şüpheciliğinin en derin muhalefet beslediği alanların başında ise dış politika, güvenlik ve savunma konularında entegrasyon gelmektedir. Avrupa Güvenlik Mimarisi'nin oluşumunda yer alan bu üç boyut günümüzde özellikle, Lizbon (Reform) Antlaşması ile oluşturulan Daimi Yapılandırılmış İş Birliği (Permanent Structured Cooperation / PESCO) bağlamında ele alınmaktadır. Tezin temel amacı ise PESCO'nun tarihsel gelişimini ve yapısını inceleyerek, Avrupa şüpheciliği üzerinden analiz etmektir. Bu amaç kapsamında çalışmada öncelikle temel kavramlar irdelenecek ve teorik bir yaklaşım oluşturulmaya çalışılacaktır. İkinci kısımda ise PESCO'nun tarihsel gelişimi ve içeriği ele alınacaktır. Genel hatlarıyla aktaracağımız bu bilgilerin ardından son kısımda da PESCO Avrupa şüpheciliği bağlamında analiz edilecektir. Bu bağlamda çalışmada Avrupa şüpheciliği Avrupa Güvenlik Mimarisi'nin güncel yapısını ve PESCO'nun geleceğini nasıl değerlendirmektedir sorusuna yanıt aranacaktır.
Özet (Çeviri)
“Scepticism”and“integration”are concepts strongly common in modern European studies and contemporary international relations. Because there had been a power struggle between the actors in Europe for centuries, then the world wars started and this situation caused great damage to Europe. After the Second World War, especially the problems between France and Germany were tried to be resolved because it was thought that this would prevent wars in Europe. In this context, Euroscepticism what defined as opposition to integration projects/policies, raised as a result of the crises experienced by the European Union. During establishment of European Communities and in the 1980s and 1990s Euroscepticism started to take place in academia and media and this concept has become more visible in European politics in recent years. Euroscepticism strongly opposes issues of foreign policy, security and defense integration. These three dimensions, which took place in the formation of the European Security Architecture, especially are considered in context of Permanent Structured Cooperation (PESCO) established by the Treaty of Lisbon (Reform Treaty). The main purpose of the thesis is to examine the historical development and structure of PESCO and to analysis it through Euroscepticism. In accordance with this purpose first of all, basic concepts will be examined and a theoretical approach will be created. In the second part, the historical development and content of PESCO will be discussed. Lastly, PESCO will be analyzed in context of Euroscepticism. The main question of this thesis that how Euroscepticism considers the current structure of European Security Architecture and the future of PESCO.