Düşük güçte gömülü sabit mıknatıslı motor tasarımı ve uygulaması
Design & application of low power interior permanent magnet motors
- Tez No: 843981
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, düşük güç aralığı uygulamalarında kullanılmak üzere bir gömülü sabit mıknatıslı motorun (IPM) tasarımı, analizi, deneysel başarımı ve performansını sunulmaktadır. IPM'ler, ev aletleri motorlarında, pompalarda, küçük elektrikli araçlarda, hava kompresörlerde ve endüstriyel fan motorlarında kullanım için uygundur. IPM'ler, benzer güçlerdeki alternatif motor türlerine kıyasla güç tüketimini önemli ölçüde azaltabilir. Bu tez çalışmasında da özellikle düşük güçlü elektrikli uygulamalarda kullanılmak üzere bir IPM tasarımı ve testleri gerçekleştirilmiştir. IPM tasarımında kayıplar düşük seviyede tutularak yüksek verimde, maksimum tork ve güç yoğunluğu hedeflenmiştir. Motor tasarımının en temel üç bileşeni olan stator, rotor ve sabit mıknatıslar yüksek verim hedefi gözetilerek ayrı ayrı ele alınmıştır. Tutma torkunun minimize edilmesi ve bu sayede motorun dinamik performansının iyileştirilmesi amacıyla stator sargılarında dağıtılmış sargı yapısı kullanılmıştır. IPM'de yüksek tork yoğunluğu sağlamak için rotorda sabit mıknatıslar kullanılmıştır. Kullanılan mıknatıslar yapısal bütünlük açısından yüksek mukavemetli malzemeden seçilmiştir. Motor performansı sonlu elemanlar yöntemiyle analiz edilmiş ve elde edilen sonuçlar deneysel çalışmada gerçekleştirilen testlerle doğrulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre IPM'nin yüksek verimde düşük bit tutma torku ile iyi bir dinamik performans gösterdiği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design, analysis, experimental achievement and performance of an Interior Permanent Magnet (IPM) motor for use in low power range applications. IPMs are suitable for use in household appliance motors, pumps, small electric vehicles, air compressors motor and industrial fan motors. IPMs can significantly reduce power consumption compared to alternative motor types of similar power. In this thesis, an IPM has been designed and tested for use in low power electric applications. The IPM design aims to achieve maximum torque and power density at high efficiency while keeping losses low. The three basic components of the motor design, stator, rotor and permanent magnets, are considered separately with the aim of high efficiency. In order to minimize the cogging torque and thus improve the dynamic performance of the motor, a distributed winding structure is used in the stator windings. Permanent magnets are used in the rotor to provide high torque density in IPM. The magnets used are selected from high strength materials for structural integrity. The motor performance was analyzed by Finite Element Method and the results obtained were verified with the tests performed in the experimental study. According to the results obtained, it is revealed that the IPM shows a good dynamic performance with low cogging torque at high efficiency.