Yüksek güçteki led ışık cihazının metal braketlerin bağlanma dayanıklılığı üzerine etkilerinin ın vitro olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of high power led on shear bond strength of metal brackets as in vitro
  1. Tez No: 519906
  2. Yazar: DERYA BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN MEDİHA ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
odontik tedavi amacıyla çekilmiş olan premolar dişlere yapıştırılması sırasında kullanılan LED ışık cihazının farklı yoğunluk modu ve sürelerde kullanımının, bağlanma dayanıklılığı üzerine etkilerinin sıyırma testi ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Gereç-Yöntem: Çalışmada 2017-2018 yıllarında Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı'nda ortodontik tedavi amacıyla çekilmiş 75 adet maksiller premolar diş kullanıldı. Dişler standart şekilde hazırlanan akrilik bloklara bukkal yüzeyleri açıkta kalacak şekilde gömüldü ve örnekler üç gruba ayrıldı (n=25). Braketlerin dişlere yapıştırılmasında kullanılan LED ışık cihazı, 1. gruptaki örneklere standart güç modunda (1000 mW/cm2) 20 sn süre ile, 2. gruptaki örneklere yüksek güç modunda (1400 mW/cm2) 8 sn süre ile, 3. gruptaki örneklere ekstra yüksek güç modunda (3200 mW/cm2) 6 sn süre ile uygulandı. Daha sonra örnekler 24 saat 37 oC suda bekletildi ve termal siklus uygulandı. Universal test cihazı (Shimadzu Autograph, AGS-J 5 kN, Shimadzu Corporation, Tokyo, Japonya) ile sıyırma dayanıklılığı testi uygulandı. Diş ve braket yüzeyleri, stereo mikroskop (X16 magnifikasyon) ile incelenerek «Adeziv Artık İndeksi» ne göre diş yüzeyinde kalan adeziv miktarı skorlandı. Gruplar arasında bağlanma direnci açısından belirgin fark olup olmadığı tek yönlü varyans analizi (One way ANOVA) ile test edilerek; gruplar arasında bağlanma dayanıklılığı açısından belirgin fark olduğunda hangi grubun farklı olduğu Bonferonni testi ile belirlendi. Bulgular: Gruplar arasındaki istatistiksel değerlendirme sonucunda 1.grup (14.061.73) ile 2.grup (19.072.54) ve 1.grup (14.061.73) ile 3.grup (18.013.10) arasında bağlanma dayanımları açısından anlamlı fark bulunurken (p0.05). Gruplar arasında ARI skorlarında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Gruplar arası en fazla skor 1 (%45.3) gözlendi. Sonuç: Yüksek güçte LED ışık kaynaklarının üç farklı yoğunluk modu ve sürelerde kullanımının braketlerin bağlanma dayanıklılığı üzerinde benzer etkileri gözlendi. Her ne kadar 1000 mW/cm2 yoğunlukta 20 sn kullanımı sonrası sağlanan bağlanma dayanıklılığı değeri diğer gruplardan düşük bulunmuş olsa da, literatürde 6 MPa ve üzerindeki bağlanma dayanıklılığının yeterli olduğu bildirildiği için bu farkın klinik olarak bir önemi bulunmamaktadır. Sonuç olarak; yüksek güçte LED ışık kaynaklarının“Ekstra Yüksek Güç Modu”nda 6 saniye kullanılması ile daha kısa sürede etkin bir polimerizasyon gerçekleştiği ve hasta başında geçirilen sürenin azalması nedeniyle iş gücü ve zaman tasarrufu sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
n different intensity modes and duration. Materials-Methods: In this study, 75 extracted premolars which was extracted for orthodontic reasons in the Surgery Department of Dentistry Faculty of Ege University in 2017-2018 were divided into 3 groups (n=25). The teeth were embedded in acrylic blocks prepared in standard form, with the buccal surfaces exposed, and the specimens were divided into three groups having metallic brackets that were bonded using Transbond XT (3M-Unitek) and cured for 6 seconds-standard mode (1000 mW/cm2) (Group 1) or 8 seconds-high power mode (1400 mW/cm2) (Group 2) or 20 seconds-extra power mode (3200 mW/cm2) (Group 3) using“high power”LED curing light (OrthoValo, Ultradent). Then, the samples were stored in distilled water for 24 hours at 37°C, thermocycled and then debonded using an Universal Testing Machine (Shimadzu Autograph, AGS-J 5 kN, Shimadzu Corporation, Tokyo, Japonya). Bond failure was evaluated under stereomicroscopy (X16 magnification) using the adhesive remnant index (ARI). One-way analysis of variance (One way ANOVA) was performed to determine whether there was a significant difference in shear bond strengths between the groups. The Bonferonni test was used to determine which group was different when there was a significant difference in bonding strength between the groups. Results: As a result of the statistical evaluation between the groups, there was a significant difference in the bonding strength between group 1 (14.06±1.73) and group 2 (19.07±2.54), and group 1 (14.06±1.73) and group 3 (18.01±3.10). There was no statistically significant difference between group 2(19.07±2.54) and group 3 (18.01±3.10) (p0.05). The highest score among the groups was 1 (45.3%). Conclusions: Similar effects were observed on the bond strength of the brackets for three different intensity modes and duration of high power LED curing lights. Although the value of the bond strength achieved after 20 seconds at a density of 1000 mW / cm2 was found to be lower than the other groups, there is no clinically significant difference since the literature shows that the bond strength at 6 MPa and above is sufficient. As a result; it is believed that using high power LED light sources for 6 seconds in“Extra High Power Mode”enables effective polymerization in a shorter time and saves work power and time because of decrease in the amount of labor spent at the patient.