Skating with a force controlled quadrupedal robot
Kuvvet kontrollu dört bacaklı robotla paten yapma
  1. Tez No: 843982
  2. Yazar: MEHMET EFE TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARCO HUTTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eidgenössische Technische Hochschule Zürich (ETH)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Robotik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
Bacaklı haraket sistemleri engebeli arazi de yüksek seviyede manevra yeteneği sağlasa da, bu sistemler düz arazilerde enerji verimi acışısndan tekerlekli sistemlerin gerisinde kalmaktadır. Bu tezde kuvvet kontrollü dört bacaklı bir robot olan ANYMmal'a paten kayması sunulmuştur. ANymal için özel olarak tasarlanmış hareket planlayıcı ve tamament kuvvet kontrollu hareket controlcusu düz yüzeylerde pasif tekerleklerle ve buz pateniyle paten yapma manevraları gerçekleştirmek için önerilmiştir. Paten yapma hareketinin planlanması manuel ayarlanmış zamanlama parametrelerleri olan statik hareket planlayıcısı ile gerçekleştirildi. Robotun gövdesi hareket kontrolu için bir sanal model kontrolcüsü ve optimal temas kuvvetı dağıtım metodu kullanıldı. Optimal temas kuvveti dağıtımın kısıtlama koşulları holonomik olmayan paten koşulları için özel olarak ayarlandı. Kayma yönündeki temas noktası hareketini kontrol etmek ve paten yapma için gereken itme kuvvetini sağlamak için bir sanal yay sönümleyici sistemi geliştirildi. Sunulan hareket planlayıcı ve kontrolcu tork kontrollü dört ayaklı robot olan ANYMAL üzerinde test edildi. Düz zeminde yapılan deneylerde patenli hareketin taşıma giderini yürüme ve tırıs koşmaya oranla %80'e kadar azalttığını gösterdik. Ayrıca, önerilen hareket planlayıcısı ve control yapısı ile buz üzerinde paten yapma üzere ön çalışma yapıldı.
Özet (Çeviri)
Legged locomotion offers high level of maneuverability over rough terrains, yet the energy efficiency of legged locomotion is far behind of the wheeled systems over flat terrains. This thesis presents a skating motion for a forced controlled quadrupedal robot ANYmal. A motion planner and a fully force controlled motion controller is proposed to perform skating maneuvers over flat surfaces with passive wheels and ice skates, which are designed specially for ANYmal. The planning of the skating motion is handled by a static motion planner with manually tuned time primitives. For the motion control of the free-floating base, a Virtual Model Controller and an optimal contact force distribution is employed. The constraints of the optimal contact force distribution is particularly tailored for the nonholonomic constraints of the skates. A virtual spring-damper system is introduced to handle the motion control of the contact points in the gliding direction of the skates, as well as to generate pushing forces for skating. The presented motion planner and controller is tested on the torque controlled quadrupedal robot ANYmal. The conducted experiments on a flat terrain demonstrates that the skating motion decreases the cost of transport up to 80% with respect to walking and trotting gaits. We also perform preliminary ice skating motions with our motion planner and controller framework.