Bulanık AHP destekli yetkinliklerin belirlenmesi ve bir insan kaynakları uygulaması
Determining fuzzy AHP supported competencies and a human resources application
  1. Tez No: 843993
  2. Yazar: SADIK EMİR BİRLİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İşletmelerin varlıklarını sürdürmeleri ve rekabet avantajı elde etmeleri, temel yetkinliklerini belirlemenin kritik bir öneme sahip olduğu bir süreçtir. İşletmelerin pazarda güçlü bir konumda olmaları ve sürdürülebilir bir başarı sergilemeleri, temel yetkinliklerin tespiti ve bu yetkinliklere ne kadar etkili bir şekilde adapte oldukları ile doğrudan ilişkilidir. Bu temel yetkinliklerin neler olduğu kadar, bu yetkinliklerin işletmeler için ne kadar önemli olduğu da belirleyici bir faktördür. Bu çalışmanın amacı, temel yetkinliklerin belirlenmesi ve bu yetkinliklerin işletme içindeki öncelik sıralamasını Bulanık AHP yöntemi ile ortaya koymaktır. Bu sayede, herhangi bir işletmenin insan kaynakları yöneticisi, bu temel yetkinlikleri göz önünde bulundurarak yeni bir işe alım sürecinde etkili kararlar verebilir, bu da işletmelerin genel iş ve çalışan performansına olumlu bir etki sağlayabilir. Özellikle bulanık AHP yöntemi gibi çok kriterli karar verme yöntemleri literatürde yer bulmuş olsa da temel yetkinliklerin belirlenmesi konusunda bu yöntemlere dair yeterli araştırma bulunmamaktadır. Bu araştırma, literatürde mevcut olan eksikliği gidermeyi hedeflemektedir. Çalışmanın sonuçlarına göre, işletmeler için belirlenen temel yetkinliklerin tamamı, süreç içinde dikkate alınması gereken önemli yetkinlikler olarak kabul edilmiştir. Özellikle müşteri memnuniyeti yetkinliği, bu temel yetkinlikler arasında en önemli olanı olarak belirlenmiş ve işletmelerin stratejilerini bu temel yetkinlik etrafında geliştirmeleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Determining core competencies is a critical process for businesses to sustain their existence and gain competitive advantage. The fact that businesses have a strong position in the market and demonstrate sustainable success is directly related to the identification of their core competencies and how effectively they adapt to these competencies. What these core competencies are, as well as how important these competencies are for businesses, is also a determining factor. This study aims to identify core competencies and prioritize these competencies within the business. In this way, the human resources manager of any business can make effective decisions in a new recruitment process by considering these core competencies, which can have a positive impact on the overall business and employee performance of the businesses. Although multi-criteria decision-making methods, especially the fuzzy AHP method, have found a place in the literature, there is not enough research on these methods to determine core competencies. This research aims to fill the gap in the literature. According to the results of the study, all of the core competencies determined for businesses were accepted as important competencies that should be taken into account in the process. In particular, customer satisfaction competency has been determined as the most important among these core competencies and it has been suggested that businesses develop their strategies around this core competency.