Kilolu psöriatik artrit ve psöriazis hastalarında leptin, adiponektin ve ghrelin düzeyleri ve metabolik parametrelerle ilişkisi
Levels of leptin, adiponectin and ghrelin in overweight psoriatic arthritis and psoriasis patients and their relationship with metabolic parameters
  1. Tez No: 843994
  2. Yazar: SİNAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY AYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Beden kitle indeksi (BKİ) >25 olan psöriatik artrit (PsA) ve psöriazis hastalarında leptin, adiponektin ve ghrelin düzeylerinin tespit edilmesi, sağlıklı kontroller ile karşılaştırılması; bu adipositokinler ile inflamasyon, obezite, insülin direnci ve diğer metabolik parametreler arasındaki ilişkinin tespit edilmesi. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif olgu-kontrol çalışmasına toplamda 24 PsA (kadın/erkek: 16/8), 20 psöriazis (kadın/erkek: 13/7) hastası ve 21 sağlıklı kontrol (kadın/erkek:15/6) dâhil edilmiştir. PsA hastalarında hastalık aktivitesi DAPSA (Disease Activity Index for Psoriatic Arthritis) ölçeği ile, PsA ve psoriazis hastalarında cilt aktivitesi ise PASI (Psorizis Area and Severity Index) ölçeği ile değerlendirildi. Tüm katılımcıların antropometrik ölçümleri yapıldı (BKİ, bel çevresi ve kalça çevresi), biyokimyasal testleri ve insülin, leptin, adiponektin ve ghrelin düzeyleri incelendi ve visseral adipozite indeksleri (VAİ) hesaplandı. Bulgular gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arasında demografik bulgular, antropometrik ölçümler, biyokimyasal testler, VAİ, insülin, ghrelin ve adiponektin düzeyleri farklı değildi. Leptin düzeyleri PsA, psoriazis ve sağlıklı kontrol grupları arasında farklıydı (sırasıyla ortalama 7,6±3,9, 10,7±4,1 ve 6,5±3,2 ng/ml; p=0,002). Leptin düzeyleri için ikili gruplar arasındaki karşılaştırmalarda düzeltilmiş p değeri PsA vs psoriazis için p=0,035, PsA vs sağlıklı kontrol için p=0,806, psoriazis vs sağlıklı kontrol için p=0,001 bulundu. Psöriazis grubunda leptin ile açlık kan şekeri ve insülin düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon saptandı (sırasıyla Rho=0,483; p=0,031 ve Rho=0,452; p=0,045).
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the serum levels of leptin, adiponectin and ghrelin in patients with psoriatic arthritis (PsA) and psoriasis, comparison with healty controls; to identify the correlation among these adipocytokines and inflammation, obesity, insülin resistance and other metabolic parameters. Material and Methods: A total of 24 PsA (female/male: 16/8), 20 psoriasis (female/male: 13/7) patients ve 21 healty controls (female/male: 15/6) were included in this prospective case-control study. Disease activity in PsA patients was evaluated with the DAPSA (Disease Activity Index for Psoriatic Arthritis) scale, and skin activity in PsA and psoriasis patients was evaluated with the PASI (Psoriatic Area and Severity Index) scale. Anthropometric measurements of all participants were taken (BMI, waist circumference and hip circumference), biochemical tests and insulin, leptin, adiponectin and ghrelin levels were examined, and visceral adiposity indexes (VAI) were calculated. Findings were compared between groups. Results: Demographic findings, anthropometric measurements, biochemical tests, VAI, insulin, ghrelin and adiponectin levels were not different between the groups. Leptin levels were different between PsA, psoriasis and healthy control groups (mean 7.6±3.9, 10.7±4.1 and 6.5±3.2 ng/ml, respectively; p=0.002). In comparisons between pairs for leptin levels, the corrected p value was found to be p=0.035 for PsA vs. psoriasis, p=0.806 for PsA vs. healthy control, and p=0.001 for psoriasis vs. healthy control. A statistically significant positive correlation was detected between leptin and fasting blood glucose and insulin levels in the psoriasis group (Rho=0.483; p=0.031 and Rho=0.452; p=0.045, respectively).