Serbest hemşirelerin girişkenlik, iş doyum düzeyleri ve meslek deneyimlerinin belirlenmesi
Determination of assertiveness, job satisfaction levels and professional experiences of freelance nurses
- Tez No: 844000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hemşireler, kamu ve özel hastaneler, klinikler, aile sağlığı merkezleri, okullar, iş yerleri ve toplum sağlığı merkezleri dâhil olmak üzere, çok çeşitli çalışma ortamlarına sahiptirler. Bu geleneksel ortamların yanı sıra, hemşireler mesleklerini serbest bir şekilde icra edebilirler. Sağlık kurumları dışında bağımsız bir şekilde uygulanan bu hemşirelik modeli, günümüzde işgücünde giderek daha fazla arzu edilen esneklik derecesini sağlamaktadır. Bu çalışmada, serbest hemşirelerin girişkenlik düzeylerini, iş doyumları ile arasındaki ilişkiyi ve kariyerlerindeki zorluk ve fırsat deneyimlerinin mesleki çerçeveden değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma karma metot içeren bir araştırmadır. Serbest hemşirelerin girişkenlik ve iş doyum düzeylerini belirlemek için kesitsel tipte tanımlayıcı, mesleki deneyimlerini anlamak için fenomenolojik desen izlenmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul, Tekirdağ ve Edirne illerinde mesleğini serbest olarak icra eden 148 hemşire oluşturmaktadır. Girişkenlik düzeylerini ölçmek için Rathus Atılganlık Envanteri, iş doyum düzeylerini belirlemek için Minnesota İş Doyum Ölçeği ve nitel görüşmede kullanmak üzere yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanıldı. Bu çalışmaya e-anket yoluyla katılan 21 ve bunların içerisinden yüz yüze görüşmeye katılan 7 serbest hemşirenin verileri incelendi. Katılımcıların %76,2'si (n=16) İstanbul'da faaliyet gösteriyordu; %71,4'ü (n=15) kadın, %66,7'si (n=14) evli, %38,1'i (n=8) lisans mezunu idi. Katılımcıların en küçüğü 28, en büyüğü 53 yaşında olmakla birlikte ortalama 36,8 ± 9,5 yaşındaydı. Serbest hemşirelerin RAE puanlarının ortalaması 34,67 ± 20,45 idi. Serbest hemşirelerin MİDÖ puan ortalaması 83,9 ± 8,64, iç doyum alt boyutu puan ortalaması 51,43 ± 4,38 ve dış doyum alt boyutu puan ortalaması 32,48 ± 5,17 idi. Serbest hemşirelerin girişkenlik düzeyleri ile MİDÖ iç doyum alt boyutunda anlamlı düzeyde pozitif yönlü korelasyon vardı (p=0.045, r=0.442). Serbest hemşirelerin deneyimleri girişimcilik, iş hayatı, iş doyumu ve zorluklar olmak üzere 4 ana tema altında toplandı. Serbest hemşirelik için girişimci kişiliğe sahip olmak, meslek tecrübesi edinmek ve çok yönlü gelişime açık olmak belirleyici oldu. Özerk ve esnek çalışmak, ekonomik kazanç iş doyumunu etkilerken yasaklar, yasa dışı çalışanlar ve yasaklar serbest hemşireliğin zorluklarındandı. Sonuç olarak; serbest hemşirelerin girişkenlik seviyeleri normal, iş doyum düzeylerinin yüksek olduğu görüldü. Girişkenlik düzeylerini arttırmak için eğitimler düzenlenmesi, serbest hemşireliğin hemşirelik yönetmeliğinde tanımlanması, serbest hemşirelerinin sağlık yönetimi alanında eğitim almaları ve konuyla ilgili daha fazla çalışmanın yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nurses have a wide variety of work settings, including public and private hospitals, clinics, family health centers, schools, workplaces and community health centers. In addition to these traditional settings, nurses may practice their profession independently. This model of nursing, practiced independently outside of health care institutions, provides a degree of flexibility that is increasingly desirable in today's workforce. This study aims to assess the assertiveness levels of self-employed nurses, the relationship with their job satisfaction, and their experiences of challenges and opportunities in their careers from a professional framework. This study is a mixed method research. A cross-sectional descriptive design was used to determine the assertiveness and job satisfaction levels of self-employed nurses and a phenomenological design was used to understand their professional experiences. The population of the study consisted of 148 nurses practicing their profession freelance in Istanbul, Tekirdağ and Edirne provinces. Rahtus Assertiveness Inventory was used to measure assertiveness levels, Minnesota Job Satisfaction Scale was used to determine job satisfaction levels and semi-structured interview form was used for qualitative interviews. The data of 21 nurses who participated in this study via e-survey and 7 freelance nurses who participated in face-to-face interviews were analyzed. Of the participants, 76.2% (n=16) were working in Istanbul, 71.4% (n=15) were female, 66.7% (n=14) were married, and 38.1% (n=8) had a bachelor's degree. The youngest and oldest participants were 28 and 53 years old, respectively, with a mean age of 36.8 ± 9.5 years. The mean RAE score of self-employed nurses was 34.67 ± 20.45. The mean score of self-employed nurses was 83.9 ± 8.64, the mean score of internal satisfaction subscale was 51.43 ± 4.38 and the mean score of external satisfaction subscale was 32.48 ± 5.17. There was a significant positive correlation between the assertiveness levels of the freelance nurses and the internal satisfaction sub-dimension of the MJSS (p=0.045, r=0.442). The experiences of freelance nurses were categorized into four primary themes: entrepreneurship, work-life balance, job satisfaction, and challenges. An entrepreneurial attitude, acquisition of professional experience, and openness to multidimensional enhancement were essential for freelance nursing. Working autonomously and flexibly, financial income affected job satisfaction, while prohibitions, illegal workers and bans were among the challenges of freelance nursing. As a result, it was seen that the assertiveness levels of freelance nurses were normal and their job satisfaction levels were high. It is recommended that trainings should be organized to increase assertiveness levels, freelance nursing should be defined in the nursing regulation, freelance nurses should receive training in health management and more studies should be conducted on the subject.