Meme kanseri tanısının konulma zamanı ile tedaviye başlama zamanı arasında geçen sürenin sağ kalıma ve nüks gelişim oranlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the time between the diagnosis of breast cancer and the start of treatment on survival and recurrence rates
- Tez No: 843999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BERKEŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada; meme kanseri tanısı konan hastalarda, kanser tanısının konulma zamanı ile cerrahi uygulanma zamanı arasında geçen sürenin hastanın sağ kalımına ve hastalığın nüks etme durumuna etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipte olan bu çalışma 1 Ocak 2010 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü tarafından meme kanseri nedeniyle cerrahi uygulanan, çalışma kriterlerini karşılayan 167 hastanın dosyalarının retrospektif olarak değerlendirilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Olguların yaş ortalaması 49,78 ± 10,83 yıldı. Olguların %21,6'sında aile öyküsü varlığı, %21,0'ında DCIS komponenti, %21,0'ında multifokalite, %56,3'ünde lenfovasküler invazyon ve %37,1'inde perinöral invazyon saptandı. Patolojik evre olguların %24,6'sında evre I, %62,3'ünde evre II ve %13,2'sinde evre III'tü. Tanı ile cerrahi arasında geçen bekleme süresi ortalaması 38,81 ± 49,06 gün, toplam takip süre ortalaması ise 54,31 ± 26,22 aydı. Olguların %90,4'üne kemoterapi, %66,5'ine radyoterapi, %76,6'sına hormon tedavisi uygulandı, %10,8'inde nüks gelişti ve %13,8'i hayatını kaybetti. Nüks gelişmeyen grupla karşılaştırıldığında, nüks gelişen grupta >50 mm tümör (sırasıyla, %10,1 vs %27,8, p = 0,031), lenfovasküler invazyon varlığı (sırasıyla, %53,0 vs %83,3, p = 0,014), perinöral invazyon varlığı (sırasıyla, %34,2 vs %61,1, p = 0,026), cerrahi sınırda tümör varlığı (sırasıyla, %3,4 vs %16,7, p = 0,042) ve radyoterapi tedavisi alma (sırasıyla, %63,1 vs %94,4, p = 0,008) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla sıklıktaydı. Nüks gelişmeyen olgularla karşılaştırıldığında, nüks gelişenler arasında lenf nodu evrelemesi N0 olanlar istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha az (%44,3 vs %16,7), N3 ise daha fazlaydı (%6,0 vs %27,8, p = 0,004). Ayrıca nüks gelişen olgularda evre IIIA (%4,7 vs %16,7) ve evre IIIB (%3,4 vs %22,2, p = 0,005) olmak üzere, evre III (%10,7 vs %33,3, p = 0,025) tümör istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazlaydı. Nüks gelişmeyen olgularla karşılaştırıldığında, nüks gelişenler arasında bekleme süresi istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha kısaydı (p = 0,030). Nüks görülmesinde bekleme süresi için cut-off 24 gün olarak bulundu. 24 ve daha kısa süre bekleyenlerde nüks daha fazla görülmektedir. Eğri altında kalan alan (AUC=0,656, p=0,028) istatistiksel olarak anlamlıdır. Olguların genel sağkalım süresi 135,063 ± 3,993 (%95 GA: 127,236 - 142,890) aydı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the effect of the time between the diagnosis of breast cancer and the start of treatment on survival and recurrence rates The aim of this study was to evaluate the effect of the time elapsed between the time of cancer diagnosis and the time of surgery on patient survival and recurrence of the disease in patients diagnosed with breast cancer. This cross-sectional study was conducted by retrospectively evaluating the files of 167 patients who met the study criteria and underwent surgery for breast cancer between January 1, 2010 and December 31, 2021 at the Department of General Surgery, Mersin University Medical Faculty Health Research and Application Hospital. The mean age of the patients was 49.78 ± 10.83 years. Family history was present in 21.6%, DCIS component in 21.0%, multifocality in 21.0%, lymphovascular invasion in 56.3% and perineural invasion in 37.1%. The pathologic stage was stage I in 24.6%, stage II in 62.3% and stage III in 13.2% of the cases. The mean delay between diagnosis and surgery was 38.81 ± 49.06 days and the mean total follow-up was 54.31 ± 26.22 months. Chemotherapy was administered to 90.4%, radiotherapy to 66.5%, hormone therapy to 76.6%, recurrence occurred in 10.8% and 13.8% died. Compared to the non-recurrence group, >50 mm tumors (10.1% vs 27.8%, respectively, p = 0.031), lymphovascular invasion (53.0% vs 83.3%, respectively, p = 0.014), perineural invasion (34% vs 34.0%, respectively), perineural invasion (34% vs 83.3%, respectively), 2% vs 61.1%, p = 0.026), tumor at the surgical margin (3.4% vs 16.7%, p = 0.042, respectively) and radiotherapy treatment (63.1% vs 94.4%, p = 0.008, respectively) were statistically significantly more frequent in the recurrence group. Compared to cases without recurrence, the frequency of lymph node staging N0 was statistically significantly lower (44.3% vs 16.7%) and N3 was higher (6.0% vs 27.8%, p = 0.004) in cases with recurrence. Moreover, stage IIIA (4.7% vs 16.7%), stage IIIB (3.4% vs 22.2%, p = 0.005) and stage III (10.7% vs 33.3%, p = 0.025) tumors were statistically significantly more common in patients with recurrence. Compared with cases without recurrence, the delay time was statistically significantly shorter among those with recurrence (p = 0.030). The cut-off for delay time for recurrence was found to be 24 days. Those delayed for 24 or fewer days were more likely to recurrence. The area under the curve (AUC=0.656, p=0.028) is statistically significant. Overall survival was 135.063 ± 3.993 (95% CI: 127.236 - 142.890) months.