Türkiye'deki bağımsız denetim kuruluşlarında etik anlayış ve liderlik yaklaşımlarının mesleki aidiyetlik açısından denetçi davranışlarına etkileri ve bir araştırma
Effects of ethical understanding and leadership approaches on auditors' behaviours in terms of professional commitment in independent auditing institutions in Turkey and a research
  1. Tez No: 844004
  2. Yazar: ALİ ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ KURNAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Günümüzde mali tablolara ilişkin güvenilir ve yeterli bilgi ihtiyacı talebi her geçen gün artmaktadır. İşletmelere ait bu bilgilerin doğruluğu ve güvenilirliği ise bağımsız denetim kuruluşlarınca denetçiler tarafından denetlenip değerlendirilmesiyle mümkündür. Dolayısıyla gerçekleştirilen denetim faaliyetlerinde bağımsız denetimin kalitesi giderek artmakta ve onu etkileyen önemli unsurlardan birisi olarak da denetçi tutum ve davranışları ön plana çıkmaktadır. Denetimin kalitesi üzerinde söz sahibi olan bağımsız denetçilerin doğru ve sağlıklı kararlar alabilmesini olumsuz yönde etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Bunların başında da denetçilerin vaktinden önce denetim çalışmalarını sonlandırmaları ve zayıf müşteri açıklamalarının kabul edilmesi gibi uygun olmayan denetçi davranışlarını sergileme yolunu tercih etmeleridir. Bu tür tercihler denetim çalışmalarına ciddi derecede zararlar verebileceği gibi denetçilere olan güveni de büyük ölçüde etkileyecektir. Bu bağlamda, uygun olmayan denetçi davranışlarını önleme ya da minimize edebilmek amacıyla bağımsız denetim kuruluşlarında çalışan denetçilerin etik durum algılarını, kurumsal etik değer algılarını ve liderlik yaklaşımlarının mesleki aidiyetlik açısından ne gibi etkilere sahip olabileceği bu çalışmada önemli ölçüde irdelenip açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The demand for reliable and sufficient information on financial statements is increasing day by day. The accuracy and reliability of this information is possible through auditing by auditors from independent auditing institutions. Therefore, the quality of independent auditing is increasing in the auditing activities and auditor attitudes and behaviors are the most important factors affecting the audits. There are some factors that negatively affect the ability of independent auditors who have a say on the quality of the audit to take correct and sound decisions. The main reason is that auditors prefer the way of exposing the audit work ahead of time and exhibiting inappropriate auditor behaviors such as the acceptance of weak customer explanations. Such preferences can seriously damage the audit work and will greatly affect trust in auditors. In this context, in order to prevent or minimize inappropriate supervisory behaviors, we tried to explain the ethical perception of the auditors working in independent auditing organizations, corporate ethics value perceptions, the effects of leadership approaches in terms of occupational belonging.